Trójka|Salon polityczny Trójki
Ofensywa dyplomatyczna polskiego rządu. Wawrzyk: pokazaliśmy partnerom możliwości działania
2021-11-26, 09:11 | aktualizacja 2021-11-26, 10:11
– Chodzi o uzgodnienie wspólnego stanowiska na ewentualne różne rozwoje sytuacji i uzgodnienie dalszych wspólnych działań – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef polskiej dyplomacji Piotr Wawrzyk. Wiceminister odniósł się w ten sposób do ofensywy dyplomatycznej polskiego rządu, która jest odpowiedzią na działania hybrydowe białoruskiego reżimu.
W piątek w samo południe ma rozpocząć się w Londynie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Wśród najważniejszych tematów rozmowy znajdzie się kwestia bezpieczeństwa w Europie. Jak informuje KPRM, poruszone zostaną także kwestie związane z cenami energii.
Piotr Wawrzyk pytany przez Beatę Michniewicz o plany na kolejne spotkania odparł, że będzie to kontynuacja "rozmów z sojusznikami z Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa europejskiego". – Nie tylko w sensie granicy polsko-białoruskiej, ale też ukraińsko-rosyjskiej i ukraińsko-białoruskiej – podkreślił wiceminister.
Skuteczność sankcji
Wśród najważniejszych kwestii omawianych na arenie międzynarodowej wymienił "uzgodnienia wspólnego stanowiska na ewentualne różne rozwoje sytuacji i uzgodnienie dalszych wspólnych działań". – Po trzecie, to są też działania skierowane do państw trzecich, z którymi Białoruś prowadzi rozmowy (...) na temat swojej działalności, nazwijmy to, werbującej migrantów – dodał Wawrzyk.
Gość audycji dopytywany o możliwe sankcje wobec Białorusi. Wskazał, że rozmowy cały czas na ten temat trwają. – Zamknięcie przez nas jednego z przejść granicznych spowodowało konsekwencje w wymiarze gospodarczym dla Białorusi i pokazało partnerom z UE, jakie są możliwości działania w tym zakresie – tłumaczył.
Posłuchaj
Ofensywa dyplomatyczna
Premier Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.
W środę premier w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; po południu spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki w czwartek złożył wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza.
- Spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Wiceszef MSZ podał główne tematy rozmów
- Premier w Lublanie: w Europie rośnie świadomość zagrożeń. Wspólna konferencja szefów rządów Polski i Słowenii
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Wawrzyk (MSZ)
Data emisji: 26.11.2021
Godzina emisji: 8.45
st/PAP/kr