Grzechy główne uczestników ruchu drogowego
Piesi w ciemnych ubraniach, przechodzący przez drogę ze wzrokiem wbitym w telefon czy rowerzyści nagle pojawiający się przed maską samochodu. To tylko niektóre z niebezpiecznych zachowań, jakie na co dzień możemy zaobserwować na polskich drogach. Jakie są główne grzechy popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego?
Przechodząc przez ulicę, należy zachować szczególną ostrożność.
Foto: Shutterstock
Uczestników niezachowujących ostrożności od tragedii często dzieli tylko krok. Tak jak w Łowiczu, gdzie piętnastolatek został potracony na przejściu dla pieszych.
– Chłopak przejeżdżał na rowerze przez przejście dla pieszych, na którym powinien był zejść z pojazdu – zaznaczyła Urszula Szymczak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu.
Niewidoczni na przejściu
– Do zdarzenia doszło po zmroku. Przejście było oświetlone, a oznakowanie nie pozostawiało wątpliwości, że trzeba zsiąść z roweru. Chłopiec został przetransportowany do szpitala w Łodzi. Po badaniach zwolniono go do domu. Kto zostanie obarczony winą? Internauci komentują, że mimo ustawionych tam znaków pewnie i tak będzie to kierowca, który nie zachował szczególnej ostrożności. Inni zwracają uwagę na pieszych, którzy bez rozejrzenia się wchodzą na drogę, często prosto pod koła samochodów – zaznaczała autorka materiału.
Bezwzględne pierwszeństwo
– Wielu pieszych czuje, że ma bezwzględne pierwszeństwo. Należy jednak pamiętać, że znaki je przyznające nie oznaczają, że można bezmyślnie z nich korzystać. Nie warto respektować swojego pierwszeństwa za wszelką cenę – powiedział Marcin Szpakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach.
Jakie są najczęściej popełniane przewinienia pieszych? – Nie rozglądają się. Czasami widzimy, że mają na uszach przyrządy grające. Dodatkowo założony na głowę kaptur mocno ogranicza im widoczność – wyliczał policjant.
A wystarczyło ruszyć dyńką! - Policja świętokrzyska / Policja świętokrzyska
Smartfon i słuchawki
Do tego nierzadko smartfon w ręku, co od niedawna jest zabronione. Mandat za używanie telefonu na przejściu dla pieszych, a także za przejeżdżanie przez nie rowerem może wynieść nawet 100 złotych.
– Najbardziej drażni mnie, jak ktoś idzie i wchodzi na pasy znienacka, nie zatrzymując się, Często pcha się wprost pod koła nadjeżdżających samochodów – mówiła jedna z kierowców.
Pierwsza lekcja – lekcja bezpieczeństwa – Policja świętokrzyska / Policja świętokrzyska
– Wszyscy jesteśmy jednakowo odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza teraz, gdy na drogach panują coraz trudniejsze warunki, a zmrok zapada bardzo wcześnie. Pozostawanie niewidocznym to jeden z głównych grzechów niechronionych uczestników ruchu, który bardzo często bywa śmiertelny – apelowała autorka materiału.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Potr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Katarzyna Grabowska
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 16.22
zch