Trójka|Salon polityczny Trójki
"Pogląd polityczny czasem determinuje pogląd prawny". Paweł Mucha o dyskusji na linii Polska-UE
2021-11-22, 09:11 | aktualizacja 2021-11-22, 10:11
– Nie ma wprost podstawy prawnej, zgodnie z którą instytucje unijne mogłyby się wypowiadać czy ingerować w sprawy dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca prezydenta RP.
– Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia; zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów – mówił 18 listopada na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Następnego dnia rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że KE wysłała list do Polski ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE i nasz kraj ma dwa miesiące na przesłanie wymaganych informacji.
– To są informacje, które są bezpośrednio w obiegu rządowym, niedotyczące bezpośrednio Kancelarii Prezydenta czy pana prezydenta. Dialog prowadzony jest przez rząd – powiedział Paweł Mucha, zapytany o list KE. Podkreślił jednocześnie, że w Kancelarii Prezydenta "zainteresowanie sprawami wymiaru sprawiedliwości jest stałe".
– W sferze prawnej nie ma wprost takiej podstawy prawnej, żeby w sprawach dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości instytucje unijne mogły się wypowiadać czy ingerować – przypomniał doradca prezydenta. Mówiąc o procesie politycznym, wskazał natomiast, że rząd zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej SN.
Posłuchaj
Granica integracji UE
Gość Trójki podkreślił, że prezydent jest "absolutnie zainteresowany", żeby sędzia – jeśli popełni czyn zabroniony – odpowiadał za popełnienie tego czynu w sposób adekwatny. – Jeżeli ktoś ma ogromną indywidualną władzę rozstrzygania w sprawach cywilnych, karnych, to nie powinien być ponad prawem – wyjaśnił.
Według Pawła Muchy dyskurs, który toczy się dziś w Europie, dotyczy granicy ingerencji UE w sprawach, w których nie ma ona wprost kompetencji, ale próbuje je sobie przypisywać, i tego, "czy będziemy się godzić, żeby taka ingerencja miała miejsce".
Jak wskazał, UE to kwestia wzajemnego dialogu i wyjaśnień. – Nigdy nie jest źle, że rozmawiamy, że przedstawiamy swoje racje. Niestety jest tak, że czyjś pogląd polityczny czasem determinuje pogląd prawny. To jest rzecz, która wymaga dyskusji na forum europejskim – stwierdził.
***
Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (doradca prezydenta RP)
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 8.45
fc/kr