Zandberg o kryzysie na granicy: należy używać istotnych narzędzi nacisku ekonomicznego, np. handlu z Chinami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Mnie nie interesują recenzje ze strony innych krajów europejskich, czy z Berlina, czy z Paryża. Bardziej mnie interesuje skuteczność polityki, którą prowadzi nasz rząd i tę skuteczność oceniam bardzo źle – powiedział gość "Salonu politycznego Trójki".

Stan wyjątkowy "nie pomógł"

– Trzy miesiące temu, gdy ministrowie przyszli do Sejmu i zwrócili się z prośbą, by Sejm ustanowił stan wyjątkowy, usłyszeliśmy obietnicę, że to jest narzędzie, przy pomocy którego w krótkim czasie czterech tygodni rząd będzie w stanie opanować sytuację we wschodnim pasie granicznym – powiedział Zandberg. Jak stwierdził, "niestety to, czego nie usłyszeliśmy, to to, jak wprowadzenie stanu wyjątkowego ma w tym pomóc". Dodał, że teraz "widzimy, że nie pomógł".

Polityk Razem ocenił, że "nie zostały wykorzystane poważniejsze narzędzia, którymi Polska dysponuje, żeby tę sytuację zmienić". – To jest dla mnie największy znak zapytania, dlaczego polski rząd żąda stanu wyjątkowego, czyli broni atomowej, a jednocześnie w dużej skali zagrożenia integralności Polski nie wykorzystuje narzędzi oczywistych – powiedział.

Transport kolejowy

– Polska ma w ręku potężną kartę przetargową, dla Chińczyków kluczowa jest inicjatywa Pasa i Szlaku, czyli transport w dużej mierze kolejowy, a on idzie przez terminal w Małaszewiczach, całkowicie pod polską kontrolą – wymienił Zandberg.

– Nic nie stało na przeszkodzie, by, choćby ze względu na konieczne remonty, ten terminal został zamknięty, albo przynajmniej by władze chińskie zostały poinformowane o tym, że w tej zaostrzającej się sytuacji ten terminal może zostać zamknięty – podkreślił. – Nikt nie przekona mnie, że w takiej sytuacji nie należy używać istotnych narzędzi nacisku ekonomicznego, istotnych także dlatego, że mających szanse na jakiekolwiek powodzenie – zaznaczył Adrian Zandberg.

Posłuchaj

13:39
Adrian Zandberg: należy używać istotnych narzędzi nacisku ekonomicznego (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Migranci PAP-1200.jpg
Stanisław Żaryn: obozowisko w Kuźnicy dalej istnieje, migranci tam wrócą

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 8.45

pg/pr

Polecane