Wkrótce wystartuje 31. Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wkrótce wystartuje 31. Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu"
Festiwal mediów Człowiek w zagrożeniuFoto: mat. prasowe

Ponad 100 reportaży filmowych, telewizyjnych i radiowych oraz filmów dokumentalnych będzie można obejrzeć i wysłuchać w trakcie Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu", który już po raz 31. odbędzie się w Łodzi. O historii festiwalu i tym, czego można się spodziewać podczas jego najnowszej edycji, opowiada jego dyrektor, Jakub Wiewiórski.

– Historia festiwalu "Człowiek w zagrożeniu" sięga 1990 roku. Pierwsza edycja miała miejsce w gorącym okresie tuż po pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych. Środowisko filmowe, akademickie, filmoznawcze zebrało się, żeby zastanawiać się, jakie są zagrożenia, jak mówi tytuł festiwalu, i jak media powinny na te zagrożenia reagować – opowiada Trójkowy gość w rozmowie z Martą Piasecką. – Warto dodać, że autorem tej nazwy jest bardzo znany dziennikarz, socjolog, Marek Miller, związany z Laboratorium Reportażu w Warszawie. A twórcą statuetki Biała Kobra jest Zbigniew Dudek, łódzki artysta rzeźbiarz związany z Akademią Sztuk Pięknych – wymienia.


free tvp heart of europe 1200.jpg
Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe

Posłuchaj

10:02
31. Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Jeszcze nie czas na pandemię

O ile przez lata tytuł festiwalu można było odnosić do różnych wydarzeń na całym świecie, w tym roku skojarzenie jest jednoznaczne – pandemia. – W jakichś miejscach na pewno pojawia się temat pandemii, ale głównie w reportażach telewizyjnych i radiowych, znacznie mniej w filmach. Wydaje mi się jednak, że istotą festiwalu nie jest li tylko reagowanie na "newsowość". To jest taka szersza refleksja, głębsza refleksja nad otaczającym światem, nad tym, co dzieje się w Polsce i poza Polską – mówi Jakub Wiewiórski. – Sądzę, że do pandemii jeszcze jest za mały dystans: ona ciągle jest z nami, jest bardzo intensywnie i chyba potrzeba czasu, żeby twórcy mogli się do niej odnieść sposób inny niż publicystyczny – dodaje.

Wiele sekcji, trzy konkursy

Produkcje biorące udział w festiwalu będą prezentowane w ramach jednej z dziewięciu sekcji. Wśród nich są trzy konkursowe: konkurs reportaży telewizyjnych, konkurs reportaży radiowych oraz konkurs filmów dokumentalnych, gdzie się znalazło aż 15 filmów. – Wspaniałe jury w osobach Kingi Dębskiej, Moniki Koteckiej, Kai Klimek, Macieja Cuske i Jerzego Śladkowskiego oceni te filmy [dokumentalne – red.] i przyzna nagrody – zapowiada dyrektor festiwalu.

Ponadto odbędą się m.in. retrospektywa Jerzego Śladkowskiego, znakomitego dokumentalisty, który od wielu lat mieszka i pracuje w Szwecji, retrospektywa montażystki Nilli Feller. - Będzie też przegląd nieznanych, bądź bardzo mało znanych, filmów nakręconych na początku stanu wojennego w studiu im. Karola Irzykowskiego. Kiedy cała produkcja filmowa w Polsce stanęła, studio imienia Karola Irzykowskiego funkcjonowało – wyjaśnia Jakub Wiewiórski. – Pokażemy m.in. taki film "Słoneczna Gromada", który przez wiele lat uchodził za zaginiony: nigdy nie doczekał się oficjalnego wejścia do kin, do masowej dystrybucji – zachęca.

31. Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu" odbędzie się w Łodzi w dniach 23-28.11.2021.


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Jakub Wiewiórski (organizator Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu")
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 9.26, 9.36

pr


Polecane