"Krety trzeba polubić". Czy naprawdę nie można z nimi wygrać?
2021-11-16, 18:11 | aktualizacja 2021-12-02, 12:12
Krety będące utrapieniem właścicieli ogrodów czy działkowiczów nie jedzą korzeni czy bulw, co mogłoby się przyczynić do niszczenia roślin. – Krety są mięsożerne. Łażą sobie i polują. Dżdżownice to ich przysmak – opowiada jedna z bohaterek reportażu. To właśnie dlatego im ziemia lepiej nawieziona, im bogatsza w pożywienie odpowiadające kretom, tym ich więcej.
Talpa europaea, czyli kret europejski, dzięki animowanej bajce stał się ulubieńcem dzieci, choć nieodmiennie jest zmorą ogrodników, którzy szukają coraz to nowszych i bardziej wymyślnych sposobów, by się go pozbyć ze swoich działek.
Posłuchaj
Kret mierzy kilkanaście centymetrów, waży dwanaście dekagramów. Kopce przez niego budowane mogą mieć nawet 90 centymetrów wysokości. Jest prawie ślepy, ale doskonale słyszy i ma bardzo czuły węch. Z trudem porusza się po powierzchni ziemi, ale dzięki silnym łapom z wielkimi, zagiętymi do tyłu pazurami jest mistrzem w kopaniu podziemnych korytarzy. Jest bardzo ruchliwy, choć uwielbia spać, a podczas głębokiego snu głośno chrapie.
Jest dużo sposobów mających pomóc "wyprosić" krety z danego miejsca. Można wkładać do kreciego tunelu czosnek czy lawendowe kulki na mole, żadnego z tych zapachów te zwierzęta nie lubią. Skutki są jednak krótkotrwałe. Zwierzęta po prostu budują równoległy tunel. Wśród działań polecanych w reportażu przez innych działkowiczów jest np. rozwieszanie brzęczących butelek lub puszek, a także wlewanie do otworów pozostawionych przez kreta... rosołu.
Jak KRET przechowuje setki żywych dżdżownic? Czy potrafi pływać? Czy ma oczy?/Magia Natury
***
Tytuł reportażu: Krecik
Autor reportażu: Alicja Pietruczuk i Jan Smyk
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 18.40
gs