Od pomysłu do patentu. Jak chronić swoje wynalazki? [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od pomysłu do patentu. Jak chronić swoje wynalazki? [ZOBACZ WIDEO]
zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz/Shutterstock

– Do Urzędu Patentowego trafia co roku ponad 4,5 tysiąca wynalazków, zgłoszenia otrzymujemy codziennie  – mówi Adam Taukert z Urzędu Patentowego. Jakich dziedzin się wywodzą? – Inżynieria lądowa, chemia związków organicznych, pomiary, transport, maszyny specjalistyczne, inżynieria chemiczna tworzywa, metalurgia, obróbka termiczna to są kategorie, w których wciąż można coś wynaleźć – przekonuje rozmówca Mateusza Drozda. 


Kazimierz Prószyński pap 1200 aparat.jpg
Bożek, Prószyński i inni. Polscy wynalazcy, którzy zmieniali świat

Co powinniśmy zrobić, jeśli sami opracowaliśmy wynalazek? Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do rzecznika patentowego. – To niezależny specjalista, który pomoże nam opisać zgłoszenie i przeprowadzi całą procedurę. Doradzi także, w jaki sposób dane rozwiązanie można chronić – wyjaśnia w Europejskim Dniu Wynalazcy Adam Taukert. 

Posłuchaj

6:36
Od wynalazku do patentu. Jak zadbać o ochronę dla swojego pomysłu? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jakie warunki należy spełnić, aby wynalazek mógł zostać opatentowany? – Musi spełniać trzy kryteria: nowości, możliwości przemysłowego zastosowana i reprezentować poziom wynalazczy. Kryterium nowości badane jest przez eksperta Urzędu Patentowego, który w bazach światowych sprawdza, czy jest to rozwiązanie nowe czy nie – wyjaśnia  Adam Taukert. Z powodu tego właśnie kryterium odpada około 40 procent zgłoszeń. 

Blisko połowa zgłoszeń do Urzędu Patentowego pochodzi z sektora gospodarczego, jedna trzecia proponowana jest przez środowiska akademickie. 15 procent pochodzi od osób fizycznych. 


laser medycyna 1200.jpg
Wynalazek, który zrewolucjonizował medycynę. 58 lat temu w Polsce uruchomiono pierwszy laser

Jeżeli nasz wynalazek przeszedł pomyślnie wszystkie etapu rejestracji, otrzymujemy patent. – Można na niego udzielać licencji, można go także sprzedać. To jest główny cel, dla którego wynalazki zgłaszane są do Urzędu Patentowego, aby uzyskać prawo ochronne, czyli monopol na przemysłowe wykorzystanie w gospodarce – podkreśla Adam Taukert.

Jak przyznaje gość "Trójki do trzeciej" są wynalazcy, którzy na swoim koncie mają kilkanaście opatentowanych rozwiązań. Nie sposób jednak powiedzieć czy zarabiają na nich, bo nikt nie prowadzi takich statystyk. 

Jak opatentować wynalazek? Procedura patentowania w Polsce i na świecie. Ile kosztuje patent? #98/Znaki Towarowe Blog

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Adam Taukert (przedstawiciel Urzędu Patentowego)
Data emisji: 9.11.2021
Godzina emisji: 13.28

gs

Polecane