Sztuka ponad słowami. 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka ponad słowami. 21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu
7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w 2007 rokuFoto: Forum/Jan Rolke

Ci, którzy mieszkają w okolicach Warszawy lub w samej stolicy, mogą jeszcze zdążyć na ostatni spektakl w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, który trwa od 22 października w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy". O programie wydarzenia oraz o sztuce teatru panomimy w "Trójce przed południem" opowiedział dyrektor Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk.

bartłomiej ostapczuk foto_kasia_chmura_1200.jpg
Bartłomiej Ostapczuk. "Pantomima to sztuka świadomego milczenia na scenie"

Artyści pantomimy z całej Europy

W programie 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, oprócz warsztatów teatru pantomimy, znalazło się pięć spektakli. Ostatni z nich – "The Letter" ("List") w wykonaniu Paolo Naniego odbędzie się we środę 27 października o godz. 19.00. – Na zakończenie festiwalu, tak jak i na rozpoczęcie, przygotowaliśmy spektakl z uśmiechem. "The Letter" to duński spektakl komediowy, wystawiany najczęściej w Europie. Paolo Naniemu najbliżej jest do komedii Charliego Chaplina i filmów slapstickowych  zachęcał Bartłomiej Ostapczuk.

Pozostałe punkty programu to otwierający Festiwal występ teatru Familie Flöz z Niemiec z polską premierą spektaklu pt. "Teatro Delusio", opowiadającego o… życiu w teatrze, a także francusko-niemieckiej trupy Bodecker Neander Compagnie, Black Sky White z Rosji oraz wywodzącego się z Polski i Norwegii A3 Teatru Kolekcjonerów Wzruszeń.

Posłuchaj

7:14
21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu zbliża się ku końcowi. Dyrektor wydarzenia Bartłomiej Ostapczuk gościem Trójki, cz. 1 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piękna podróż przez wyobraźnię

– Przygotowując i realizując program festiwalu, co roku przyświeca mi idea różnorodności. Bardzo zależy mi na pokazywaniu różnych sposobów myślenia o świecie, o teatrze pantomimy, różnych wrażliwości i zderzaniu różnych estetyk – mówił Bartłomiej Ostapczuk.

 Spektakle, które prezentujemy, są piękną podróżą przez wyobraźnię. Staramy się mówić w nich o rzeczach, które nas osobiście interesują, które tkwią w środku nas. To eksploracja świata wewnętrznego aktorów i twórców. Bardzo rzadko mówimy o tym, co jest na zewnątrz. Poruszanie się po naszych emocjach sprawia, że jesteśmy bogatsi, wzrastamy – dodał.

Posłuchaj

5:49
21. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu zbliża się ku końcowi. Dyrektor wydarzenia Bartłomiej Ostapczuk gościem Trójki, cz. 2 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Emocje i wyobraźnia

Jak zwrócił uwagę gość Katarzyny Cygler, podziwianie sztuki teatru pantomimy nie wymaga od widza żadnej wiedzy. Jedyne, bez czego nie można się obejść, to emocje i wyobraźnia. – Sztuka teatru pantomimy ma bardzo różne korzenie. Wygląda nieco inaczej w Polsce, a inaczej np. w Japonii. Zarówno w Polsce, jak i w Japonii sto lat temu, pięćdziesiąt lat temu, a i najpewniej za pięćdziesiąt lat, ludzie będą śmiać się i płakać z tych samych powodów. To element, który łączy tę sztukę, która jest kompletnie ponad słowami i bez względu na to, gdzie występujemy. Jeżeli dotykamy tematu emocji, one są rozumiane.

Paolo Nani Mime Art Festival/Warszawskie Centrum Pantomimy

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Bartłomiej Ostapczuk (dyrektor artystyczny 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu)
Data emisji: 27.10.2021
Godziny emisji: 9.31, 9.42

kr

Polecane