Trójkąt Wyszehradzki
2010-12-09, 09:12 | aktualizacja 2010-12-09, 09:12
W 1992 roku na spotkaniu w Wyszehradzie przywódcy Polski, Węgier i Czechosłowacji podpisali porozumienie o współpracy. Gdy rozpadła się Czechosłowacja, Trójkąt zamienił się w Grupę Wyszehradzką.
Posłuchaj
15 lutego 1991 roku, w Wyszehradzie, odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział prezydent Czechosłowacji Vaclav Havel, premier Węgier Jozsef Antall i prezydent Polski Lech Wałęsa.
Politycy podpisali wspólną deklarację współpracy na drodze do europejskiej integracji, tak zawiązał się Trójkąt Wyszehradzki. – Nie chcemy tworzyć nowych paktów w miejsce Układu Warszawskiego, chcemy integrować się z Europą – przekazywał korespondent Polskiego Radia w Budapeszcie słowa trzech przywódców.
W dniach 5-6 października 1992 roku na Wawelu odbyło się kolejne spotkanie. Jego owocem było zawarcie Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA), którego celem było zniesienie lub redukcja ceł w handlu.
Gdy 1 stycznia 1993 rozpadła się Czechosłowacja, Trójkąt zamienił się w Grupę Wyszehradzką.
Jak dziś działa Grupa Wyszehradzka? Aby wysłuchać całej audycji "Trójkąt Wyszehradzki”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszamy.
(asz)