Światowy Dzień Fryzjerstwa. Król fryzjerów Antoni "Antoine" Cierplikowski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Dzień Fryzjerstwa. Król fryzjerów Antoni "Antoine" Cierplikowski
Antoni Cierplikowski Foto: Narodowe Archiwum CyfroweFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Brak dostępu do ich usług w czasie lockdownu pokazał nam, jak bardzo są nam potrzebni. 16 września swój dzień obchodzą fryzjerzy. Z tej okazji przypomnieliśmy sylwetkę jednego z najwybitniejszych (i najbardziej ekscentrycznych) fryzjerów wszech czasów – Antoniego Cierplikowskiego ps. Antoine – oraz dowiedzieliśmy się, jakie fryzjerskie trendy panują w tym roku.

Czesał gwiazdy i monarchinie

Antoni Cierplikowski urodził się w 1884 roku w Sieradzu. Jako 17-latek wyjechał do Paryża i zmienił swoje imię na francuskobrzmiące Antoine. W 1909 roku na potrzeby filmu o Joannie d'Arc wyczarował na głowie aktorki Ève Lavallière fryzurę "na chłopczycę". Uczesanie to zdobyło ogromną popularność – nosiły je m.in. Coco Chanel, Josephine Baker czy Brigitte Bardot.

– Od 1910 roku do wybuchu II wojny światowej, dzięki temu, że Cierplikowski bez przeszkód mógł podróżować pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi, uczesanie "na chłopczycę" zawładnęło sercami wielu ludzi na świecie. Dysponując kontaktami w wielu kręgach społecznych, stał się jednym z najpopularniejszych fryzjerów. Czesał monarchinie i spędzał dużo czasu na przygotowaniach fryzur znakomitych aktorek – opowiadał w audycji "Pora na Trójkę" dr hab. Tomasz Gajownik, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Posłuchaj

4:07
Z Sieradza do Hollywood. Historia Antoniego Cierplikowskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Cukierki spadające z nieba

Jak to bywa w przypadku bardzo sławnych osób, Antoni Cierplikowski został bohaterem legend. Mówiono, że miał samolot, którym raz na jakiś czas przylatywał do Warszawy, a kiedy przelatywał nad Sieradzem, zniżał lot i wyrzucał z pokładu cukierki! Krążyła też legenda, że sypiał w kryształowej trumnie. 

– Cierplikowski okazał się osobą o niesamowitej duszy i wrażliwości. Był znanym ekscentrykiem o bujnej wyobraźni  kazał sobie zaprojektować dom ze szkła. Jako mecenas sztuki otaczał swoją opieką bardzo wiele osób, które później porobiły niesamowite kariery. Jedną z nich był Xawery Dunikowski – mówił dr hab. Tomasz Gajownik.

Antoni Cierplikowski w 1915 roku Foto: Polona Antoni Cierplikowski w 1915 roku Foto: Polona

Ostatnie lata w zapomnieniu

Wkrótce amerykański sen fryzjera gwiazd dobiegł końca. W 1970 roku Antoni Cierplikowski, jako 86-latek, powrócił do Sieradza, gdzie przeżył skromnie ostatnich sześć lat swojego życia. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Sieradzu, podczas gdy w Paryżu po wielu latach została pochowana... jego prawa ręka, za pomocą której stworzył tyle kultowych dziś fryzur. 

Posłuchaj

1:28
16 września to Światowy Dzień Fryzjerstwa. Modne uczesania w 2021 roku (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Modne włosy to zdrowe włosy

Fryzura na chłopczycę zachwyca, jednak należy już do historii. Które damskie i męskie uczesania są najmodniejsze w tym roku? – U kobiet istotnym elementem są zdrowe, wypielęgnowane włosy podkreślone wspaniałym kolorem. Jeżeli chodzi o mężczyzn, modna jest fryzura z bardzo krótkimi bokami i przedłużoną górą. Wielu z nich zapuszcza sobie brody – zdradza wielokrotny mistrz świata we fryzjerstwie Andrzej Matracki. Zapytany o to, czego można życzyć fryzjerom z okazji ich święta, odpowiada: wielu źródeł inspiracji i grafiku zapełnionego z tygodniowym wyprzedzeniem. 

ANTONI CIERPLIKOWSKI - Antoine de Paris - polskaswiatu.pl/polska swiatu kropka pl

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału dodatkowego: dr hab. Tomasz Gajownik (historyk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji:
 16.09.2021
Godziny emisji: 6.14, 6.24

kr

Polecane