"To nie film o księdzu, ale o człowieku". "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" w kinach od 17 września

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To nie film o księdzu, ale o człowieku". "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" w kinach od 17 września
Kadr z filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie"Foto: Emilia Bak

– Chcieliśmy pokazać, jak w obliczu wojny i bardzo trudnych wydarzeń Powstania Warszawskiego, wówczas 43-letni ksiądz porucznik Stefan Wyszyński musi dokonać próby swojej wiary. W trakcie pisania scenariusza okazało się, że to film nie o księdzu, ale o człowieku. Każdy, wierzący czy nie, powinien zobaczyć ten film – mówił w Trójce Tadeusz Syka, reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", który będzie miał swoją premierę 17 września.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Prymas Stefan Wyszyński. Zobacz serwis specjalny

Porucznik i kapelan

12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. 17 września na ekranach polskich kin pojawi się film biograficzny poświęcony obu błogosławionym. Jak opowiada reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" Tadeusz Syka, pomysł na scenariusz narodził się prawie dwa lata temu.

Posłuchaj

5:15
"Ten film jest dłutem, które rozbija pomnikowość Wyszyńskiego". Rozmowa z Tadeusz Syką, reżyserem filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Pomysł na film powstał w październiku 2019 roku, kiedy pojawiła się pierwsza przymiarka do tego, by kardynał Stefan Wyszyński został błogosławionym. Zauważyliśmy, że wątek lat 1939-1945 jest w biografii Wyszyńskiego bardzo mocno okrojony. Ja i mój brat wychowani na filmach wojennych różnych twórców stwierdziliśmy, że trzeba się przyjrzeć temu, co wówczas robił ksiądz Wyszyński. W wielu archiwach znaleźliśmy informację, że był porucznikiem Armii Krajowej, a gdzieś indziej, że pracował w Laskach jako kapelan. Wtedy nie wiedzieliśmy, za co i jak zrobimy ten film, ale wiedzieliśmy, że on powstanie – mówi twórca w audycji "Trójka przed południem".

kard_wyszynski_1200x660.jpg
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Przyszły święty w obliczu próby

Akcja filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" rozpoczyna się w 1944 roku. W ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego (w tej roli Ksawery Szlenkier), który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem "Radwan II". Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich, jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby.

Posłuchaj

4:35
U źródeł wielkości przyszłego świętego. Tadeusz Syka o filmie "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dla młodego pokolenia

– Chcieliśmy pokazać, jak w obliczu wojny i bardzo trudnych wydarzeń Powstania Warszawskiego, wówczas 43-letni ksiądz porucznik Stefan Wyszyński musi dokonać próby swojej wiary. W trakcie pisania scenariusza okazało się, że to nie film nie o księdzu, a o człowieku. Każdy, wierzący czy nie, powinien go zobaczyć. To bardzo mocne przesłanie – opisuje reżyser w rozmowie z Martą Piasecką. – Ten film jest dłutem, które rozbija pomnikowość Wyszyńskiego i pokazuje żywego bohatera z krwi i kości. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie "zarazić" osobą Wyszyńskiego młode pokolenia. Bardzo zależy nam na tym, żeby w atrakcyjny sposób pokazywać bohaterów z XX wieku – dodał.

Oprócz Ksawerego Szlenkiera w obsadzie filmu pojawili się m.in. Małgorzata Kożuchowska jako matka Elżbieta Czacka, Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny i Adam Fidusiewicz.

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

Sól w oku PRL


Nie milkną echa niedzielnej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. W Gnieźnie ruszyła wyjątkowa wystawa, z pamiątkami po prymasie, który był także arcybiskupem gnieźnieńskim.  Najważniejsza to rękopis tzw. Wielkiej Nowenny, czyli programu odnowy moralnej narodu, który był solą w oku władz PRL. 

Posłuchaj

3:35
Dlaczego władze komunistyczne były przeciwne ideom kardynała Stefana Wyszyńskiego? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Kadr z filmu  "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" w reżyserii Tadeusza Syki, fot. mat. promocyjne Kadr z filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" w reżyserii Tadeusza Syki, fot. mat. promocyjne

***

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta PiaseckaMateusz Drozda
Gość: Tadeusz Syka (reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie")
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 15.09.2021
Godziny emisji: 10.27, 10.36

mat. promocyjne/kr

Polecane