Teren Kultura 29.11.2010 - 50 lat Galerii Bielskiej BWA

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teren Kultura 29.11.2010 - 50 lat Galerii Bielskiej BWA
Wilhelm Sasnal, Rower damski, Rower męski, 1999

50 lat na karku ma już Galeria Bielska BWA! Z tej okazji powstały dwa projekty: "Wystawa Jesienna" Roberta Kuśmirowskiego oraz wystawa kuratorska Agaty Smalcerz - "50 obrazów na pięćdziesięciolecie".

Posłuchaj

Agata Smalcerz opowiada w Terenie Kultura o obchodach 50-lcia Galerii Bielskiej BWA
+
Dodaj do playlisty
+

Tytuł wystawy Roberta Kuśmirowskiego - "Wystawa Jesienna" - nawiązuje do tych wystaw i imprez, które odbywały się w latach 60-tych, czasami 70-tych. Kuśmirowski odtwarza w swoim projekcie bardzo skrupulatnie salę wystawową Pawilonu Plastyków (na zdjęciu powyżej) i kawiarenkę z tego okresu w sali dolnej Galerii Bielskiej BWA.

Cofamy się o 50 lat, jesteśmy w roku 1960; wtedy właśnie powstał Pawilon Plastyków - mówi Agata Smalcerz, Dyrektorka Galerii Bielskiej BWA. - "Pawilon" to było wtedy modne słowo. W 1956 roku, kiedy otworzyliśmy się na świat, okazało się, że jest coś takiego jak na przykład Biennale w Wenecji, gdzie są pawilony narodowe.

A że Robert Kuśmirowski jest mistrzem odtwarzania sytuacji z przeszłości, czego dowodem jest świetnie przyjęty "Bunkier" w londyńskim Barbicanie, więc tym bardziej warto przyjrzeć się jego pracy.

W sali górnej Galerii odbędzie się natomiast wystawa "50 obrazów na pięćdziesięciolecie" - to wybór 50 obrazów z kolekcji Galerii Bielskiej BWA. Wybór był trudny - mówi Agata Smalcerz, która jest także kuratorką tego przedsięwzięcia - ograniczyliśmy się tylko do nieruchomych obrazów, a więc obok malarstwa jest też grafika i rysunek.

Każde dzieło jest autorstwa innego artysty. Zobaczymy między innymi prace: Wilhelma Sasnala (jego "Rower damski, rower męski" widzicie powyżej), Natalii LL, Teresy Murak, Zdzisława Nitki, Andrzeja Urbanowicza czy duetu Wojciech Kubiak i Lidia Krawczyk (zdjęcie ich pracy "Genderqueer" zaprasza Was do przeczytania tego tekstu).

Jak świętuje swój jubileusz Galeria Bielska BWA - możemy sprawdzić aż do 31 grudnia!

Więcej informacji można znaleźć oczywiście na stronie Galerii Bielskiej BWA. Tam też obejrzeć można wirtualne panoramy obu przygotowanych wystaw - to propozycja dla tych, którzy do Bielska-Białej udać się nie mogą.

Zapraszam,

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

Polecane