Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze
Teatr uliczny w Białymstoku – zdjęcie ilustracyjne Foto: Anatol Chomicz / Forum

Dwanaście zespołów z całego świata, trzynaście występów oraz niezliczenie wiele tematów i form – od klaunady po poważne tematy poetyckie. 13 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. O już 38. edycji najstarszego festiwalu teatru ulicznego w Polsce w "Trójce przed Południem" opowiedział dyrektor wydarzenia Tadeusz Wnuk.

William szekspir shutterstock_1200.jpg
Twórczość, która się nie nudzi. W Gdańsku trwa Festiwal Szekspirowski

Żywy kontakt z publicznością

Na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze przybędą uliczne grupy teatralne m.in. z Włoch, Niemiec, Ukrainy, Belgii i rzecz jasna polskich miejscowości. Jak sama nazwa wskazuje, wydarzenie odbędzie się na otwartej przestrzeni. Sceną będzie plac przed jeleniogórskim ratuszem, a widownią – chodniki, salony, kuchnie i dachy domów okolicznych mieszkańców.

Posłuchaj

3:35
38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Rozmowa z Tadeuszem Wnukiem cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Przedstawiamy wszystko to, co uliczne grupy teatralne chcą nam zaprezentować. Występy są różne – począwszy od klaunady, żonglerki, poprzez bardzo poważne tematy poetyckie albo malownicze pejzaże – mówił Tadeusz Wnuk. – Natomiast jest jedna wspólna cecha – jest to integrowanie się z publicznością na żywo, przedstawianie im naszych problemów, sposobu, w jaki patrzymy na obecny świat po pandemii, w jaki odbieramy sztukę – wyjaśniał w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Świat Romów i popandemiczna rzeczywistość

Spośród kilkunastu przedstawień Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze Tadeusz Wnuk szczególnie polecił słuchaczom Trójki sztukę pt. "DROM – ścieżkami Romów" krakowskiego teatru Migro oraz "Klima X" Antagon Theater Aktion z Niemiec. – "DROM" to piękny spektakl o pięknej poetyce mówiący o tym, kim są Romowie, jak ich nazywać, jaka jest ich historia. Jest to pokazane za pomocą tańca, śpiewu i innych elementów, którymi Romowie się charakteryzują. Przedstawienie "Klima X" grupa Antagon przygotowała specjalnie na ten festiwal. Mówi ono o tym, jak wkomponować się w rzeczywistość po pandemii, oraz o tym, jak bardzo jest nam potrzebna przyroda – opisywał dyrektor MFTU.

Posłuchaj

6:16
38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Rozmowa z Tadeuszem Wnukiem cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze/Filip Rudnicki

Teatr uliczny mówi na głos

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze odbywa się od 1983 roku, jako pierwszy tego rodzaju festiwal w kraju. Samo zjawisko polskiego teatru ulicznego pojawiło się w sferze publicznej dwie dekady wcześniej, w latach 60. XX wieku. Zaczęło się od protestacyjnych ruchów obywatelskich i kontrkulturowych. 

– Artyści chcieli powiedzieć na głos to, co myślą. Sztuką można wyrazić to, czego czasem nie można było wyrazić słowem. To był okres zamknięcia na sztukę  byliśmy za żelazną kurtyną. Artyści przyjeżdżający do Polski na międzynarodowy festiwal chcieli też powiedzieć, jak żyje się gdzieś indziej, jak ludzie odnoszą się do świata. Mówiono też o polityce, ale oczywiście w sposób artystyczny – tłumaczył Tadeusz Wnuk.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze potrwa od 13 do 15 sierpnia. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, budżetu Miasta Jelenia Góra oraz objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.

*** 

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tadeusz Wnuk (dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida)
Data emisji: 09.08.2021
Godziny emisji: 09.31, 09.38

kr


Polecane