Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze
2021-08-09, 09:08 | aktualizacja 2021-08-11, 15:08
Dwanaście zespołów z całego świata, trzynaście występów oraz niezliczenie wiele tematów i form – od klaunady po poważne tematy poetyckie. 13 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. O już 38. edycji najstarszego festiwalu teatru ulicznego w Polsce w "Trójce przed Południem" opowiedział dyrektor wydarzenia Tadeusz Wnuk.
Żywy kontakt z publicznością
Na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze przybędą uliczne grupy teatralne m.in. z Włoch, Niemiec, Ukrainy, Belgii i rzecz jasna polskich miejscowości. Jak sama nazwa wskazuje, wydarzenie odbędzie się na otwartej przestrzeni. Sceną będzie plac przed jeleniogórskim ratuszem, a widownią – chodniki, salony, kuchnie i dachy domów okolicznych mieszkańców.
Posłuchaj
– Przedstawiamy wszystko to, co uliczne grupy teatralne chcą nam zaprezentować. Występy są różne – począwszy od klaunady, żonglerki, poprzez bardzo poważne tematy poetyckie albo malownicze pejzaże – mówił Tadeusz Wnuk. – Natomiast jest jedna wspólna cecha – jest to integrowanie się z publicznością na żywo, przedstawianie im naszych problemów, sposobu, w jaki patrzymy na obecny świat po pandemii, w jaki odbieramy sztukę – wyjaśniał w rozmowie z Katarzyną Cygler.
Świat Romów i popandemiczna rzeczywistość
Spośród kilkunastu przedstawień Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze Tadeusz Wnuk szczególnie polecił słuchaczom Trójki sztukę pt. "DROM – ścieżkami Romów" krakowskiego teatru Migro oraz "Klima X" Antagon Theater Aktion z Niemiec. – "DROM" to piękny spektakl o pięknej poetyce mówiący o tym, kim są Romowie, jak ich nazywać, jaka jest ich historia. Jest to pokazane za pomocą tańca, śpiewu i innych elementów, którymi Romowie się charakteryzują. Przedstawienie "Klima X" grupa Antagon przygotowała specjalnie na ten festiwal. Mówi ono o tym, jak wkomponować się w rzeczywistość po pandemii, oraz o tym, jak bardzo jest nam potrzebna przyroda – opisywał dyrektor MFTU.
Posłuchaj
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze/Filip Rudnicki
Teatr uliczny mówi na głos
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze odbywa się od 1983 roku, jako pierwszy tego rodzaju festiwal w kraju. Samo zjawisko polskiego teatru ulicznego pojawiło się w sferze publicznej dwie dekady wcześniej, w latach 60. XX wieku. Zaczęło się od protestacyjnych ruchów obywatelskich i kontrkulturowych.
– Artyści chcieli powiedzieć na głos to, co myślą. Sztuką można wyrazić to, czego czasem nie można było wyrazić słowem. To był okres zamknięcia na sztukę – byliśmy za żelazną kurtyną. Artyści przyjeżdżający do Polski na międzynarodowy festiwal chcieli też powiedzieć, jak żyje się gdzieś indziej, jak ludzie odnoszą się do świata. Mówiono też o polityce, ale oczywiście w sposób artystyczny – tłumaczył Tadeusz Wnuk.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze potrwa od 13 do 15 sierpnia. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, budżetu Miasta Jelenia Góra oraz objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.
***
Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Tadeusz Wnuk (dyrektor Teatru im. Cypriana Kamila Norwida)
Data emisji: 09.08.2021
Godziny emisji: 09.31, 09.38
kr