PKP Intercity i Instytut Pileckiego wspólnie upamiętniają Witolda Pileckiego
2021-08-02, 16:08 | aktualizacja 2021-08-04, 14:08
PKP Intercity połączyło siły z Instytutem Pileckiego, by uczcić 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw kursujących do Berlina została oklejona okolicznościową grafiką. Przewoźnik po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.
Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, czyli miastami, w których znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego. Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia najważniejsze dla rotmistrza Pileckiego momenty jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne spędzane z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej, komunistycznej Polsce.
Posłuchaj
W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: "Jego odwaga inspiruje – His courage is inspiring", co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
– Rotmistrz Witold Pilecki to jedna z najważniejszych postaci w całej historii Polski. Prawdziwy bohater, ochotnik do KL Auschwitz, twórca ruchu oporu w tym nieludzkim miejscu stworzonym przez niemieckich oprawców. Przez lata jego życiorys, dokonania, bohaterstwo były wymazywane z podręczników, a jego kaci cieszyli się przywilejami. Przedstawienie jego wizerunku na lokomotywie, która będzie przemierzała nie tylko polskie, ale i zagraniczne szlaki pomoże w szerzeniu wiedzy o wielkim Polaku – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Postać Witolda Pileckiego stanowi uniwersalny, zrozumiały także na Zachodzie, symbol walki przeciw obu totalitaryzmom, nazistowskiemu i komunistycznemu. Jego niezwykła historia jest personifikacją losów Polski w XX wieku. Pilecki udał się do Auschwitz na ochotnika, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy i informować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował tam ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu, aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został postawiony przed komunistycznym sądem i stracony 25 maja 1948 roku. W 1990 roku został oficjalnie zrehabilitowany, w roku 2006 prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Order Orła Białego.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Pszoniak
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 02.08.2021
Godzina emisji: 15.51
pr/kr