Odwołaj wizytę, jeśli nie możesz przyjść do lekarza. Plaga "pustych" wizyt lekarskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odwołaj wizytę, jeśli nie możesz przyjść do lekarza. Plaga "pustych" wizyt lekarskich
Niestawianie się pacjentów na umówione wizyty jest zmorą lekarzy.Foto: Shutterstock/fizkes

Niestawianie się na umówioną wizytę u lekarza czy fizjoterapeuty jest prawdziwą plagą. Francuzi chcą zacząć karać finansowo niesubordynowanych pacjentów. Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się też w Polsce?

  • W polskich placówkach publicznej służby zdrowia w 2023 roku, z powodu niestawienia się pacjenta, nie doszło do skutku ponad 1,3 miliona wizyt lekarskich. 
  • Francuski rząd chce wprowadzić karę 5 euro dla pacjentów, którzy nie przyszli do lekarza i nie odwołali wcześniej umówionej wizyty.
  • Aby zmniejszyć skalę zjawiska, coraz więcej placówek – także publicznych – wysyła pacjentom SMS-y przypominające o zbliżającym się terminie wizyty.

W ubiegłym roku w Polsce, z powodu niestawienia się pacjenta, przepadło ponad 1,3 miliona wizyt lekarskich. A dane te dotyczą jedynie usług w systemie publicznym, w ramach NFZ. W samej tylko Warszawie w miejskich szpitalach i przychodniach nie doszło do skutku przeszło 235 tysięcy wizyt.

– To oznacza, że średnio każdego dnia pacjenci nie zjawili się na ponad 640 umówionych wizytach, tak u lekarzy pierwszego kontaktu, jak też na rehabilitacjach i konsultacjach specjalistycznych – mówi Jakub Leduchowski ze stołecznego ratusza. 

Strach ma wielkie oczy

Nieprzyjście przez pacjenta na zaplanowaną wizytę kończy się tym, że lekarz, pielęgniarka czy fizjoterapeuta siedzą bezczynnie, a ktoś, kto mógłby skorzystać z porady, badania czy rehabilitacji, musi dłużej na to czekać.

Problem dotyczy także prywatnych zabiegów, i nawet dość poważnych, jak usunięcie zaćmy z oka. – Wydaje się, że jest to głównie lęk pacjenta przed samym zabiegiem – mówi dr Magdalena Kucharczyk-Pośpiech. – Pomimo dokonania wstępnych badań kwalifikacyjnych pacjent nie zgłasza się na operację. 

5 euro dla bezczynnego lekarza

Z podobnym problemem boryka się francuska służba zdrowia. Aby temu zaradzić, tamtejszy rząd ma zamiar wprowadzić kary pieniężne za niestawienie się na umówioną wizytę u lekarza. Jest już gotowa propozycja zmian w prawie, która zakłada grzywnę 5 euro za takie zaniedbanie. Pieniądze trafią do kieszeni lekarza, który nie doczekał się na pacjenta.

Nic przeciwko takiemu rozwiązaniu nie mieliby też polscy lekarze. – To jest pewnego rodzaju związek między medykiem a pacjentem, jak w małżeńskiej przysiędze, gdzie jest zwrot: "świadomy praw i obowiązków". Wszyscy mówimy dużo o prawach pacjenta, ale ten pacjent powinien też mieć jakieś obowiązki, powinien dawać coś z siebie – uważa lekarz Marek Posobkiewicz. 

SMS dla roztargnionych

Prywatne placówki medyczne bardzo często wysyłają pacjentom SMS-y przypominające o zbliżającej się wizycie u lekarza, bo czasami powodem opuszczenia wizyty jest zwykłe roztargnienie. Takie rozwiązania są też coraz częściej stosowane przez publiczną służbę zdrowia.

Systematycznie wprowadzamy w naszych miejskich placówkach udogodnienia w tym zakresie. Dzwonimy do pacjentów, wysyłamy SMS-y przypominające o terminie wizyty, umożliwiamy odwoływanie wizyt przez całą dobę i bezkolejkowo za pośrednictwem portali pacjenta i dedykowanych adresów mailowych – zapewnia Paweł Florek z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Posłuchaj

4:19
Plaga "pustych" wizyt lekarskich (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 12.04.2024
Godziny emisji: 6.19

kc/wmkor

 

Polecane