Śladami pierwszych Piastów. Trwają prace archeologiczne na Ledniczce
2021-07-27, 12:07 | aktualizacja 2021-07-27, 18:07
Archeolodzy pracujący przy Jeziorze Lednickim dysponują całym wachlarzem niezwykłych odkryć. Zespół badaczy prowadzi prace nad życiem Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Władcy, wraz z towarzyszącymi im drużynami, tysiąc lat temu stacjonowali na jednej z tamtejszych wysp, Ledniczce. Jakie ślady historii udało się odnaleźć naukowcom?
Ledniczka to druga co do wielkości wyspa na Jeziorze Lednickim. Stacjonowali na niej dwaj pierwsi władcy Polski, Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Jak się okazuje, Piastowie mogli na nią dotrzeć suchą stopą. Wszystko dzięki długiemu, drewnianemu mostowi.
– Jesteśmy na takim etapie prac, że mamy odsłonięte elementy konstrukcji. Codziennie przyjeżdżamy do naszego małego, błotnistego basenu. Dzięki wodzie zachowało się mnóstwo elementów drewnianych, które w normalnych warunkach lądowych dawno uległyby zniszczeniu. W odnalezionych fragmentach budowli widać ślady ciosania, które ktoś wykonał kilkaset lat temu. To dla mnie prawdziwy fenomen i rzadko spotykane zjawisko – opowiadała Barbara Wielgus, doktorant z Uniwersytetu Poznańskiego.
Posłuchaj
Ledniczka
– Odkryliśmy średniowieczny topór z w całości zachowanym drzewcem. Datujemy, że pochodzi z XIII wieku. Tego lata udało nam się znaleźć wiele militariów, które wzbogacą naszą kolekcję. Jeden z nich jest świeżo wydobyty z wody. Co ciekawe, zachował się w całości. Teraz czekają go badania – wyjaśniał kierownik wykopalisk, Andrzej Kowalczyk. – Odkryliśmy też wiele zabytków organicznych, które trudno jest odnaleźć na lądzie. Wśród nich są skóry, sznury i kilka grotów strzał z zachowanymi drzewcami, co jest wyjątkowe – dodał jeden z pracujących naukowców.
Lednica (Polska) - Miejsce Chrztu Polski - Rezerwat archeologiczny i muzeum / VEDAJ.BY
Wyjątkowe zadanie
– Wszyscy wiemy, kim byli pierwsi Piastowie. Chodzili po tej wyspie, tutaj mieli swoje centrum władzy. Każda wiedza o ich życiu jest dla nas bardzo cenna, a my mamy ją na wyciągnięcie ręki – usłyszeliśmy. – Na co dzień nasze działania nie przypominają filmu akcji. Musimy postępować zgodnie z procedurą. Ta praca jest jednak bardzo ciekawa i daje mnóstwo satysfakcji – podsumowała Natalia Tarasow, studentka z Torunia.
Lednica 2019 badania archeologiczne / Wydział Nauk Historycznych UMK
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 11.45
zch