Czy mnie jeszcze pamiętasz – urodziny Franciszka Walickiego
2021-07-22, 02:07 | aktualizacja 2021-07-23, 20:07
20 lipca minęła setna rocznica urodzin "ojca chrzestnego" polskiego rocka – Franciszka Walickiego. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie, rodzinnym mieście rodziców. Od czasu studiów w Szkole Morskiej w Gdyni do końca, z przerwami na liczne morskie wyprawy oraz wojenną tułaczkę, mieszkał w Gdyni.
Jego długie, barwne, niewolne od dramatów życie mogłoby posłużyć za kanwę licznych książek i wielu filmów. Mogłoby, powstał jednak zaledwie tylko (w kategorii dłuższa forma) film dokumentalny pt. „I nie żałuj tego”, duetu Wojciech Fułek – Paweł Chmielewski. Obaj – autor i reżyser – zrealizowali natomiast w Teatrze Polskiego Radia słuchowiska, w których pojawiły się ważne epizody z życia oficera Marynarki Wojennej, dziennikarza muzycznego, autora piosenek i twórcy nurtu zwanego polską muzyką młodzieżową.
Wspomniany film pokazał 22 lipca Konsulat Kultury w Gdyni. W Muzeum Miasta Gdyni prezentowane są też obrazy, które… namalował Franciszek Walicki. My przedstawiliśmy 18 lipca tego roku na Scenie Teatralnej Trójki "Ciuciubabkę", której bohaterem jest Franciszek Walicki.
W tym wydaniu TPK spróbowaliśmy poskładać, rozwinąć te wątki z życiorysu „Franka”, które dotyczyły nade wszystko owych początków polskiego "mocnego uderzenia". Gdyby nie zainteresowania, wiedza, pasja i determinacja bohatera naszego spotkania, trudno byłoby wyobrazić sobie, jak brzmiałaby dzisiejsza "muzyka młodego pokolenia". O tym, że miał on także swój udział w tworzeniu „mitu założycielskiego” polskiego jazzu, wspominaliśmy przy okazji prezentacji słuchowiska duetu Fułek – Chmielewski pod tytułem "Dżez baba ryba".
Dzięki zaproszeniu Konsulatu Kultury w Gdyni Trójka pod Księżycem mogła świętować 100-lecie urodzin Franciszka Walickiego w niezwykłym miejscu. Wraz z Barbarą Marcinik był tam gospodarz miejsca nadawania audycji, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni Jarosław Wojciechowski, inicjator naszego urodzinowego spotkania Wojciech Fułek oraz gość specjalny: Piotr Artwich, malarz, jedyny spadkobierca Franciszka Walickiego, współzałożyciel Fundacji imienia swojego teścia.
Muzycznie to wydanie współtworzyła wydawczyni TPK – Aleksandra Kaczkowska. Nie musimy dodawać, że tej lipcowej nocy słuchaliśmy muzyki "dinozaurów".
Plenerowe studio w patio Konsulatu Kultury zbudował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.
Posłuchaj
Naszą wakacyjną wędrówkę zaczynaliśmy w Sopocie, kontynuowaliśmy w Gdańsku. W Gdyni już byliśmy, dzięki zaproszeniu na inaugurację Sceny Letniej im. Gombrowicza w Orłowie. Trójmiasto pozostaje nam wierne. Idealny partner letnich przygód! Dziękujemy.
A w naszym kalendarium przypominamy, że:
- w Avignonie kończy się Festiwal Teatralny, na którym pokazywane były, wśród wielkich, "Wiśniowy sad" z Isabelle Huppert, a także "Cząstki kobiety" z TR Warszawa;
- w przyszłym tygodniu rozpoczyna się w Gdańsku 25 Festiwal Szekspirowski, a GTS poinformował właśnie, że dyrektor tego teatru zostanie od 1.09.21 Agata Grenda. Więcej niebawem, wprost z Gdańska;
- 20 lipca okrągłe urodziny obchodziła pani Ania Dymna;
- 23 lipca natomiast Gdynia świętuje urodziny "budowniczego" Portu Gdynia – Tadeusza Wendy.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 23.07.2021
Godzina emisji: 00.05
(tekst – Barbara Marcinik)