Wspomnienia z ursynowskich bloków. Reportaż "Blokobranie" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienia z ursynowskich bloków. Reportaż "Blokobranie" [POSŁUCHAJ]
Bloki na warszawskim UrsynowieFoto: Forum/Krzysztof Zuczkowski

"Blokobranie" to projekt, który polega na szukaniu pozytywnych wspomnień i wartości w przestrzeni międzyblokowej Ursynowa. W pierwszym etapie uczestnicy identyfikują miejsca, które uznają za emocjonalnie najważniejsze. Na czym polega zabawa?  


Posłuchaj

10:29
"Blokobranie" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Blokowiska stanowią nieodzowny krajobraz naszych miast. Jedni je kochają, drudzy ich nienawidzą. Swoim projektem Maciej Świderski chce pokazać je przez pryzmat niematerialnego dziedzictwa kulturowego i dowiedzieć się, czym te ogromne, betonowe budowle są dla osób je zamieszkujących. 

– Fascynacja blokami wiąże się z moim miejscem zamieszkania. Z okna kamienicy miałem widok na jedenastopiętrowy budynek. Zawsze marzyłem o tym, by móc w nim mieszkać. Głównie dlatego, że była w nim winda. "Blokobranie" to projekt doktorancki, który realizuję na uniwersytecie w Amsterdamie. W ramach pracy badam, w jaki sposób wspomnienia wpływają na odbiór przestrzeni miejskiej. Mój projekt jest mocno związany z modernistycznymi osiedlami. Wybrałem takie, które powstawały w dzielnicach odległych od centrum – mówił autor projektu. 

– Gdy sprowadziliśmy się na Ursynów, było tutaj potwornie. Teraz gdy powstają osiedla, wraz z nimi tworzone są chodniki i skwery. W naszym przypadku było inaczej. Chodziliśmy po drewnianych kładeczkach, zrobionych przez mieszkańców. Moja córka lubiła chodzić na spacery. Zdarzało się, że wracała w tylko jednym bucie. Drugi na ogół utknął gdzieś w błocie – wspominała jedna z mieszkanek.

– Pamiętam, że zimą braliśmy ze sobą buty na zmianę. Podczas zimy stulecia sąsiad przecierał wszystkim szlak do przystanku. W miejscu, w którym stoi teraz szkoła, wykopany był wielki dół. Zalała go woda i pływały w nim kaczki. Znajomi zachwycali się, że jest u nas jak na wsi. Nie mogłam tego znieść. Uciekałam do centrum tak często, jak było to możliwe – opowiadała druga. 

– Dzięki "Blokobraniu" chcę sprawdzić, w jaki sposób wspomnienia mogą zostać wykorzystane do celów planistycznych. Urbaniści i lokalne samorządy mają dostęp do wielu informacji statystycznych, dotyczących przestrzeni publicznej. Jednak nie ma wśród nich informacji o emocjonalnym podejściu mieszkańców do tych miejsc – wyjaśnił bohater reportażu. 

Trwa pierwszy etap projektu, w ramach którego mieszkańcy mogą zgłaszać swoje ulubione miejsca, o niezwykłym znaczeniu. Jak przekonuje autor projektu, z pewnością jest ich wiele. Może to być na przykład krawężnik przy ulicy Pięciolinii. Niby zwykły, ale nie dla pani X, która siedziała na nim w upalne lato i pijąc oranżadę, doznała olśnienia, w wyniku którego została chemikiem.

***

Tytuł reportażu: "Blokobranie"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 20.07.2021
Godzina emisji: 18.42

zch


Polecane