Wzór w umiłowaniu eucharystii. Rozważania Jana Pawła II o Bożym Ciele
2021-06-03, 10:06 | aktualizacja 2021-06-03, 19:06
Jan Paweł II dla wielu ludzi na całym świecie, bez względu na poglądy, wiarę i miejsce zamieszkania, był i nadal jest autorytetem moralnym. Na czym opierały się rozważania papieża Polaka w kontekście święta, które właśnie obchodzimy, czyli Bożego Ciała? na to pytanie odpowiedział dr Grzegorz Polak – publicysta, autor książek oraz wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.
Publiczny pochód Chrystusa
Jak podkreślał dr Grzegorz Polak, Jan Paweł II pisał o Eucharystii i interpretował jej istotę całe swoje życie, co odnalazło swój szczytowy moment w wydanej w 2003 roku encyklice "Ecclesia de Eucharistia". – Procesję eucharystyczną uważał on za szczególny, publiczny pochód Chrystusa, gdzie Bóg jest solidarny z człowiekiem i idzie razem z nami. Przez wieki towarzyszy nam stale w naszej wędrówce przez życie zagrożone tysiącem niebezpieczeństw – mówił publicysta w rozmowie z Martą Piasecką.
Posłuchaj
Jan Paweł II dla ludzi wierzących pozostaje wzorem umiłowania Eucharystii i determinacji w manifestowaniu wiary. – Jeszcze jako arcybiskup krakowski walczył o to, żeby została przywrócona wielowiekowa tradycja procesji Bożego Ciała, prowadzącej z Wawelu do Kościoła Mariackiego i z powrotem. W 1974 roku napisał list do ówczesnego prezydenta Krakowa z wyrzutem, że nawet hodowcy psów mogli odbyć swój pochód na Rynku Głównym, a dla społeczeństwa katolickiego na czas Bożego Ciała jest on niedostępny – opowiadał dr Grzegorz Polak, który przypomniał także, że zaraz na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II przywrócił procesję Bożego Ciała w Rzymie, która nie odbywała się tam od ponad stu lat.
Boże Ciało – wydarzenie kulturalne
Obchody Bożego Ciała to nie tylko wydarzenie religijne, ale i kulturowe, bogate w zwyczaje charakterystyczne dla danego kraju. – Oprócz tradycyjnych procesji są też procesje niezwykle oryginalne, np. procesje konne – przewodniczący procesji jedzie na koniu, trzymając w ręku monstrancję z najświętszym sakramentem – opisuje gość audycji. – Są też procesje organizowane na jeziorach, zwłaszcza w Austrii i w Niemczech. Najświętszy sakrament płynie w otoczeniu wiernych siedzących w udekorowanych lodkach. Wygląda to niezwykle malowniczo – dodał.
Posłuchaj
W Polsce takim wyróżniającym się zwyczajem są dywany kwietne, z których najbardziej imponujący można zobaczyć w Spicymierzu (województwo łódzkie). Tamtejsze dywany kwietne o długości jednego kilometra w zeszłym roku zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a ponadto mają szanse zostać umieszczone na liście UNESCO.
Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała/MinisterstwoKultury, DziedzictwaNarodowego i Sportu
***
Tytuł audycji: Trójka Przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: dr Grzegorz Polak (publicysta, autor książek, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 03.06.2021
Godziny emisji: 10.26, 10.35
kr