Latające samochody nie tylko w kreskówkach. Nadchodzi przełom w motoryzacji?
2021-05-06, 11:05 | aktualizacja 2021-05-06, 18:05
Jedna z amerykańskich firm zaprezentowała prototyp latającego samochodu. To pierwszy tego typu pojazd, który jest w stanie wznieść się pionowo, a więc nie potrzebuje pasa startowego. Jak wygląda auto z przyszłości?
– To czteromiejscowy pojazd o zasięgu 250 mil. Jest w pełni elektryczny i ma przedłużony zasięg. Po drogach może poruszać się z prędkością przekraczającą sto kilometrów na godzinę. W powietrzu – dwukrotnie szybciej – tłumaczył Guy Kaplinsky, prezes firmy. – Silniki zamontowane są w kołach. Auto zostało wyposażone w sześć standardowych śmigieł oraz dwa przechylne. Mamy na uwadze, że jest to produkt konsumencki, naszym priorytetem jest więc bezpieczeństwo. Pojazd został wyposażony także w duże skrzydło, które w razie awarii posłuży do szybowania – dodał.
Posłuchaj
Posłuchaj
Wyścig prototypów
Powstały prototyp posłuży na razie do testów. Wersja końcowa ma trafić do sprzedaży za około pięć lat. Zgodnie z prognozami, cena pojazdu wynosić będzie około ośmiuset tysięcy dolarów. – Tego typu zaawansowanych konstrukcji, w różnych koncernach powstało już przynajmniej pięć. To wciąż prototypy. Część z nich wygląda jak samochody z doczepionym śmigłem, inne jak małe samoloty – mówił Paweł Pilarczyk, autor portalu technologicznego.
This flying car costs nearly $800,000 / CNET
Przyszłość staje się rzeczywistością
Od prototypu do wersji finalnej nie jest jednak daleko. Eksperci przekonują, że latające samochody pojawią się nad naszymi głowami jeszcze w tej dekadzie. – Wyobrażam sobie to w ten sposób, że w miastach nie będzie dróg, a jedynie ciągi dla pieszych. Pod naszymi domami i na dachach znajdować się będą parkingi i lądowiska. Kto wie, może wszystkie z pojazdów będą poruszały się autonomicznie? – zastanawiał się Pilarczyk.
The World's First Commercial Flying Car / Tech Vision
Ostatnie lata to znaczny postęp w motoryzacji. Codziennością stały się dla nas samochody elektryczne i hybrydowe. W użyciu znaleźć można także te sterowane autonomicznie oraz wspomagane przez rozszerzoną rzeczywistość.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor: Eryk Kazanowski
Data emisji: 06.05.2021
Godzina emisji: 11.21
zch