Janina Jankowska o Stefanie Bratkowskim: ważna postać w historii dziennikarstwa
2021-04-19, 10:04 | aktualizacja 2021-04-19, 15:04
W niedzielę 18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski. Dziennikarz, publicysta i pisarz, a także prawnik miał 86 lat. Od 1949 roku aktywnie działał na rzecz wolnej Polski i wolnych mediów. – Był liderem pewnej formacji, która przygotowała przejście z dawnego dziennikarstwa PRL-owskiego do współczesnego – powiedziała w audycji "Trójka do południa" Janina Jankowska, dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
– Stefan Bratkowski to niesłychanie ważna postać w historii polskiego dziennikarstwa. Należał do dziennikarzy, którzy mieli swoje odważne doświadczenia w okresie PRL-u. Był dziennikarzem w drugim obiegu, w prasie podziemnej. Miał swój udział w grupie inicjującej przewrót, dzięki któremu przygotowaliśmy glebę dla współczesnego, niezależnego dziennikarstwa – mówiła Janina Jankowska.
Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski urodził się w 1934 roku we Wrocławiu jako syn Stefana Janusza Bratkowskiego, konsula Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu w latach 1932–1936 i oficera wywiadu RP. Kiedy miał dwa lata, przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie po upadku powstania warszawskiego wychowywał się Domu Młodzieży w Krzeszowicach. W 1949 został członkiem Związku Młodzieży Polskiej.
Posłuchaj
Studiował prawo na Uniwersytecie Jagielońskim. W 1954 roku współorganizował prywatny klub dyskusyjny zbuntowanej młodzieży – Klan Płonącego Pomidora, a rok później – Uniwersytecki Klub Dyskusyjny. Podczas swojej działalności uniwersyteckiej, w 1956 roku, podjął się organizacji pierwszych krakowskich juwenaliów. Wtedy tysiące młodzieży przeszło ulicami miasta w niekontrolowanej manifestacji przeciwko partii.
Był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jako przewodniczący jego Rady Programowej Stefan Bratkowski mówił o tym, jaką funkcję ta rozgłośnia spełniała w życiu Polaków.
W 1988 – jeszcze kierując SDP – Stefan Bratkowski wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu jako członek obrad plenarnych oraz podzespołu ds. stowarzyszeń.
W późniejszych latach podejmował szereg działań na rzecz wolnych mediów. W sierpniu 2011 r., w 31. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Stefana Bratkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Notacje ECS | Działacze opozycji demokratycznej | Stefan Bratkowski/Europejskie Centrum Solidarności / Gdańsk
***
Tytuł audycji: Trójka do południa
Prowadzi: Gabriela Andrychowicz
Gość: Janina Jankowska (dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 10.35
IAR/kr