Krzysztof Krawczyk (1946-2021). Muzyka i wspomnienia w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Krawczyk (1946-2021). Muzyka i wspomnienia w Trójce
Krzysztof KrawczykFoto: PAP/Krzysztof Świderski

Był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Jego kariera artystyczna trwała ponad 50 lat, a popularność wyznaczały tysiące kilometrów przebytych w Europie i na świecie tras koncertowych oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Tak w Programie 3 Polskiego Radia wspominaliśmy Krzysztofa Krawczyka. 

W 40. rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona w portalu polskieradio24.pl pojawi się specjalny serwis poświęcony artyście. Polskie Radio uruchamia również muzyczne kanały tematyczne poświęcone twórczości Krzysztofa Klenczona oraz zmarłego w poniedziałek Krzysztofa Krawczyka. O projekcie w środę 7 kwietnia w paśmie "Trójka do trzeciej" opowiedzieli Piotr Wawrowski i Krzysztof Czaja z portalu polskieradio24.pl.


Posłuchaj

5:03
K. Klenczon i K. Krawczyk – specjalne kanały muzyczne i serwis specjalny Polskiego Radia (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Trójce przez cały wtorek Krzysztofa Krawczyka wspominali przyjaciele i współpracownicy.

POSŁUCHAJ KANAŁU "Piosenki Krzysztofa Krawczyka" https://moje.polskieradio.pl/#/83?gsid=70

– Krzysztof był rodzajem fenomenu: miał bardzo szeroki repertuar, potrafił wszystko zaśpiewać i nie miał problemu z żadnym stylem. W jednej chwili był bluesmanem, a w następnej – Stevie Wonderem. I to było fenomenalne – mówi Marian Lichtman, który w porannym paśmie "Pora na Trójkę" opowiadał o Krzysztofie Krawczyku. W latach 1963-1976 obaj współtworzyli zespół Trubadurzy. – Powiedziałem o nim kiedyś, że w Trubadurach był Johnem Lennonem. Bo myśmy byli jak polscy Beatlesi, tak o nas mówiono – dodał.


Posłuchaj

4:59
"Byliśmy polskim Beatlesami" - Marian Lichtman wspomina Krzysztofa Krawczyka (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzyka zmarłego charyzmatycznego wokalisty w nieoczywistych utworach towarzyszyła słuchaczom Trójki przez cały dzień.

W "Trójce do trzeciej" rozmawialiśmy z Korneliuszem Pacudą o sukcesach Krzysztofa Krawczyka w muzyce country.


Posłuchaj

9:35
Czy Krzysztof Krawczyk mógł zostać gwiazdą country? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z kolei w audycji "W tonacji Trójki" po godzinie 18.05 Aleksandra Kaczkowska przedstawiła muzyczne wspomnienie Krzysztofa Krawczyka.


Posłuchaj

52:47
Muzyczna podróż po twórczości Krzysztof Krawczyka (W tonacji Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

1:25
Nie żyje Krzysztof Krawczyk (Serwis informacyjny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

4:05
Przyjaciele, sąsiedzi i mieszkańcy Łodzi wspominają Krzysztofa Krawczyka (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O śmierci legendy polskiej piosenki – Krzysztofa Krawczyka – poinformował na Facebooku Andrzej Kosmala – wieloletni manager i przyjaciel artysty. W poniedziałek po południu zamieścił wpis: "Zmarł Krzysztof Krawczyk R.I.P.". Tę informację potwierdziła również wdowa po artyście – Ewa Krawczyk. Piosenkarz zmarł na COVID-19.


"

Zmarł KRZYSZTOF KRAWCZYK R.I.P.

Opublikowany przez Andrzeja Kosmalę Poniedziałek, 5 kwietnia 2021

Kilka dni wcześniej artysta udostępnił na Facebooku komunikat, że trafił do szpitala. "Kochani! Niestety i mnie dopadł COVID. Jestem w szpitalu. Muszę podjąć walkę, jeszcze jedną w moim życiu walkę! Nie wiem, jak będzie z moją Ewą, która jeszcze nie ma wyniku, ale jest na kwarantannie w domu" – napisał.

W Wielką Sobotę 3 kwietnia Krzysztof Krawczyk poinformował na facebookowym profilu, że wrócił do domu ze szpitala. "Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi. Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę, nie dajmy się wirusowi!".

"

Kochani! Jestem w domu! Do mojej sypialni wpadają 2 promyki słońca: wiosenny przez okno i Ewunia przez drzwi.Dziękuję za modlitwę i życzenia! Zdrowia wszystkim życzę,nie dajmy się wirusowi!

Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Sobota, 3 kwietnia 2021

Kariera artystyczna

Krzysztof Krawczyk był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów. Urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Jego kariera artystyczna trwała ponad 50 lat. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych w Europie i na świecie tras koncertowych oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy.

Wylansował wiele przebojów. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką, od popu poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną.


Posłuchaj

0:26
Krzysztof Krawczyk w jednej z rozmów z Programem 1. Polskiego Radia mówił o swojej obecności w mediach na początku swojej kariery artystycznej i obecnie (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Początki i wielkie przeboje

Debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym pracował do 1976 roku. Była to, obok Czerwonych Gitar, kultowa grupa tamtego okresu. Krzysztof Krawczyk śpiewał razem z nią największe przeboje: "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu", "Kim jesteś" i "Ej, Sobótka, Sobótka". Z Trubadurami nagrał 9 płyt, kolejne 100 jako wykonawca solowy. Samodzielną karierę rozpoczął w 1971 r.

"

https://youtu.be/6zgML5I6bgA

Opublikowany przez Krzysztof Krawczyk Poniedziałek, 5 kwietnia 2021

W 1976 r. otrzymał trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie: Dziennikarzy, Publiczności i Głosu Wybrzeża, rok później nagrodę na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii oraz podpisał kontrakt z zachodnioniemiecką firmą płytową Polydor.

W 1978 r. nagrał swoje wielkie przeboje: "Jak minął dzień", "Byle było tak", "Pamiętam Ciebie z tamtych lat". Wygrał też Festiwal w Opolu piosenką "Pogrążona we śnie Natalia".

Tournée dla Polonii amerykańskiej

W 1980 r. wyjechał do USA na tournée dla Polonii amerykańskiej i tam podjął decyzję o pozostaniu za oceanem. Mieszkał tam pięć lat. Z amerykańskim zespołem Krystof Orchestra występował w ekskluzywnych klubach na terenie całych Stanów, a szczególnie w Las Vegas.

Po powrocie do kraju nagrywał nowe przeboje i uczestniczył w kilku recitalach telewizyjnych. Po wypadku samochodowym, który na kilka lat wykluczył go z pracy zawodowej, ponownie wyjechał do USA. Po powrocie do kraju nagrał płytę "Gdy nam śpiewał Elvis Presley", która osiągnęła status platynowej.

Najbardziej popularny polski piosenkarz

W 2000 r. śpiewał przed Ojcem Świętym na placu św. Piotra podczas Pielgrzymki Narodowej i wręczył Janowi Pawłowi II Złotą Płytę z nagraniem "Ojcu Świętemu śpiewajmy". Według sondażu przeprowadzonego przez OBOP był wówczas najpopularniejszym polskim piosenkarzem. Kolejne lata to recitale Krzysztofa Krawczyka z innymi piosenkarzami oraz nagrywanie kolejnych płyt.

W 2008 r. podczas Festiwalu Top Trendy w Sopocie obchodzono 45-lecie jego drogi artystycznej.

(jbt/kr)


Polecane