"Absolutnie". Wojciech Młynarski raz jeszcze [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Absolutnie". Wojciech Młynarski raz jeszcze [POSŁUCHAJ]
Wojciech MłynarskiFoto: Mariusz Makowski / Forum

Wojciech Młynarski wielokrotnie występował w Polskim Radiu. W Niedzielę Wielkanocną przypomnieliśmy recital "Absolutnie", który odbył się 27 maja 2000 roku w studiu S-1 im. Witolda Lutosławskiego. Wybrzmiały zarówno starsze, co nie znaczy, że nieaktualne, przeboje: "Jesteśmy na wczasach", "Żniwna dziewczyna", "Podchodzą mnie wolne numery" czy tytułowe "Absolutnie", jak i te nowsze: "Róbmy swoje", "Nie wycofuj się", "Ballada chirurgiczna", "Jest jeszcze panna Hela".


Posłuchaj

1:20:07
Wojciech Młynarski? "Absolutnie"! (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podczas występu artyście towarzyszył zespół Tadeusza Suchockiego w składzie: Tadeusz Suchocki (fortepian), Michał Kulenty (klarnet, flet, saksofon), Zbigniew Wegehaupt (kontrabas), Wojciech Malina-Kowalewski (perkusja, instrumenty perkusyjne).

Był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki i mistrzem tego gatunku. Sam nazywał siebie "tekściarzem". Uważał, że w tym słowie nie ma nic obraźliwego, więcej – dobry tekściarz to mistrz słowa, który umie napisać dobrą piosenkę na właściwie każdy temat. I Młynarski to potrafił jak mało kto. Łączył zabawę słowem z obserwacją społeczną, która, ku utrapieniu rządzących i cenzorów, często zamieniała się w bezlitosną satyrę polityczną.

Wojciech Młynarski – Przetrwamy/YouTube Krystyna Gebska

Był niezwykle czujnym i czułym zarazem obserwatorem polskiej rzeczywistości: sam swoje piosenki nazywał niekiedy "śpiewanymi felietonami" opisując otaczający świat. "Światowe życie", "Niedziela na Głównym", "Bynajmniej", "Polska miłość", "Przyjdzie walec i wyrówna", "Róbmy swoje", "Co by tu jeszcze", "Jeszcze w zielone gramy", "Nie mam jasności w temacie Marioli"  można wymieniać dosłownie setki tytułów jego piosenek, które sam śpiewał.

Wojciech Młynarski – Piosenka o chirurgii plastycznej/YouTube scorpio44

A przecież równie duży zbiór stanowią teksty, które śpiewali inni wykonawcy. Piosenki Młynarskiego w swoim repertuarze mieli i mają właściwie wszyscy najważniejsi wykonawcy polskiej estrady. Tworzył też znakomite, czasami wręcz wybitne, tłumaczenia innych poetów: Brela, Wysockiego, Brassensa, a na ich podstawie powstały głośne spektakle muzyczne.

Wojciech Młynarski – Jest jeszcze panna Hela/YouTube Krystyna Gębska

***

Do wysłuchania nagrania recitalu Wojciecha Młynarskiego "Absolutnie" zaprosiliśmy w niedzielę (4 kwietnia) o godz. 19.05.

Polecane