Różne wizje Ostatniej Wieczerzy
Ostatnia Wieczerza, ostatnie spotkanie Jezusa z uczniami, została opisana w Nowym Testamencie. To, jak przebiegała, wiemy z dość wyrywkowych relacji jej uczestników. Ewangeliści niestety nie byli zbyt hojni, jeśli chodzi o detale i opisy techniczne. Co więcej, ich przekazy nie zawsze się ze sobą zgadzają. Ten brak precyzji od dawna pobudzał wyobraźnię artystów.
Ostatnia Wieczerza – malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie
Foto: Leonardo da Vinci [Public domain], via Wikimedia Commons
Ostatnia Wieczerza należy do najpopularniejszych tematów malarstwa. Artyści sięgający po ten motyw wyobrażali sobie sceny w Wieczerniku wedle własnych przemyśleń i emocji. Ostatnie spotkanie Jezusa z uczniami stało się tematem przedstawień, pozwalających pod pretekstem sceny religijnej ukazać sytuacje świeckie, oddające realia danej epoki. Toteż uczestnicy tej wyobrażonej na malowidłach wieczerzy noszą różne stroje z różnych epok, zasiadają w różnych wnętrzach, odmienne też są sposoby spożywania przez nich posiłku.
Komu zatem można wierzyć? Chyba każdemu, który przemawia do emocji i wyobraźni. Jednak jeśli ktoś poszukuje twardych, historycznych danych, powinien być bardzo uważny i powściągliwy: w świetle dzisiejszych badań najbardziej popularna "Ostatnia Wieczerza", dzieło Leonarda da Vinci, niezbyt odpowiada ówczesnym realiom. Za to zawiera ukryte informacje... muzyczne!

– Jesteśmy przyzwyczajeni do wyobrażenia Ostatniej Wieczerzy jako spotkania Jezusa z uczniami przy długim prostokątnym stole, rzadziej okrągłym bądź półokrągłym. Te dwa ostatnie występują głównie w kościele wschodnim. Ważne też jest ustawienie krzeseł – wskazuje historyk sztuki prof. Agnieszka Bender. – A może jednak ław lub sof? Jak wiadomo, już od II w. p.n.e. Rzymianie spożywali posiłki, półleżąc przy stołach – dodaje.

Jak się okazuje, wg najnowszych ustaleń historyków i archeologów, podczas tego spotkania stół był kwadratowy lub okrągły. Natomiast łoża, na których spoczywali Jezus i uczniowie były ustawione w podkowę.
– Naukowcy wg interpretacji różnych fragmentów Nowego Testamentu próbują ustalić które miejsca zajmowały najważniejsze postaci wydarzenia: Jezus, Jan, Judasz oraz Piotr – tłumaczy pani profesor. – Okazuje się, że Jezus z Janem i Judaszem zajmowali miejsca po lewej stronie stołu. Środkowe miejsce zawsze należało do gospodarza. Piotr był po prawej stronie, na miejscu uważanym za najmniej godne – mówi.

***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, dyplomata, znawczyni kultury włoskiej, wykładowca KUL, były dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie), Elżbieta Zawistowska (historyk sztuki, uczestniczka ruchu kultury niezależnej, autorka kalendarium wystaw w książce Aleksandra Wojciechowskiego "Czas smutku, czas nadziei"), Tadeusz Boruta (artysta, autor tekstów o sztuce i filozofii, kurator wystawy "Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.").
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 22.08
pr