Reklama

reklama

Cyfrowy obraz "The First 5000 Days" sprzedany za rekordową kwotę. Czym są tokeny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyfrowy obraz "The First 5000 Days" sprzedany za rekordową kwotę. Czym są tokeny?
Obraz Beeple'aFoto: Shutterstock

"The First 5000 Days", obraz cyfrowy, został sprzedany za rekordową kwotę 69 milionów dolarów. Licytację śledziły dwadzieścia dwa miliony osób. Na czym polega fenomen technologii niewymienialnych tokenów NFT? 

Cyfrowy kolaż amerykańskiego artysty Beeple'a został wylicytowany za rekordową sumę, której nie powstydziliby się twórcy tradycjach obrazów. Czy to otwarcie nowego rozdziału w historii dzieł sztuki? 


Posłuchaj

3:18
"The first 5000 days". Rekordowa cena za obraz cyfrowy (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

dzieła sztuki aukcje licytacje Shutterstock 1200.jpg
Rośnie popularność polskich dzieł sztuki. W które prace warto zainwestować?

Obraz składa się z pięciu tysięcy ilustracji, które artysta tworzył każdego dnia, począwszy od maja 2007 roku. Dzieło istnieje jedynie w formie cyfrowej. Jego sprzedaż jest więc symboliczna i zawiera się w formie tokenu. 

– Token NFT to wartość niepodzielna i unikalna. Jest certyfikatem bezpośrednio związanym z dziełem sztuk lub utworem muzycznym. Osoba, która go posiada, zyskuje prawa do danego obrazu lub piosenki – wyjaśnia Sławomir Zawadzki, specjalista ds. kryptowalut.

Dzieła cyfrowe

– W ramach tokenizacji największe domy aukcyjne organizują licytacje, podczas których sprzedawane są dzieła cyfrowe. Jednym z pierwszych ruchów wokół NFT, jest tzw. kryptobank. To seria wizualizacji oparta na rozpikselizowanych wizerunkach różnych postaci. Tego typu pliki znacznie zyskały na wartości i sprzedawane są obecnie za miliony dolarów. Przykładem może być dzieło zakupione w 2018 roku za piętnaście tysięcy dolarów: kilka dni temu, czyli w marcu 2021, jego wartość wynosiła już osiem milionów – opowiada Maciej Kosior, redaktor portalu BitHub.pl

"

LATENT COLOR FOREST

Opublikowany przez beeple Sobota, 6 marca 2021

Własność niefizyczna

– Należy pamiętać, że dzieło cyfrowe istnieje tylko w tokenie i to on określa jego wartość. Właścicielowi nie potrzeba aktów notarialnych. Tytuł własności jest równoznaczny z posiadaniem tokena, który może podlegać odsprzedaży. Innymi słowy, właściciel tokena automatycznie staje się właścicielem obrazu – precyzje Andrzej Sadowski, prezes Centrum im. Adama Smitha.

– NFT jest czymś, co może się przerodzić w lokalny rynek. Z jednej strony daje nam identyfikację danego pliku. Z drugiej nie należy zapominać, że każde dzieło może zostać łatwo zreplikowane. Uważam, że użyteczność tokenów jest kwestionowalna, a sprzedaż plików NFT dotyczy bardziej sfery celebrytów i kolekcjonerów, niż dzieł sztuki – podsumowuje Konrad Szukarski z domu aukcyjnego Agra–Art.

Co to jest token i czym rożni się od kryptowaluty? | #5 Kurs Bitcoina od zera / FXMAG

Zdaniem analityków rynek tokenów nie osiągnął jeszcze swojego szczytu. Eksperci ostrzegają jednak, że w ich przypadku możemy mieć do czynienia z bańką spekulacyjną. 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 14.30

zch

Polecane