Odpoczynek w środku lasu. Bushcraft to nowe hobby wielu Polaków
2021-03-15, 06:03 | aktualizacja 2021-03-15, 13:03
Obcowanie z naturą i przebywanie w lesie zyskuje na popularności w czasach pandemii. Do nowego hobby wielu Polaków można zaliczyć cieszący się coraz większą popularnością bushcraft. Aktywność do niedawna uważana za niszową, dziś przyciąga wielu entuzjastów. Na czym polega i kto może jej spróbować?
Do niedawna bushcraft i związane z nim nocowanie w lesie kojarzyło się głównie z grupami harcerskimi. Dziś po aktywność sięga wiele osób, które szukają bezpiecznej formy wypoczynku na łonie natury. – Bushcraft funkcjonuje mniej więcej od XIX wieku. To określenie pakietu umiejętności i wiedzy, które pomagają przetrwać w środowisku naturalnym. Definicja tego zjawiska ewoluowała z czasem. Dziś rozumiemy go jako zbiór elementów, które przyczynią się do budowania bezpieczeństwa i pewności podczas przebywania w środowisku naturalnym – tłumaczy Marek Lewandowski z grupy Bushcraft Polska.
Posłuchaj
Jak przetrwać?
Bushcraft to sztuka wykorzystywania zasobów dostępnych w dziczy w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, bez naruszania równowagi naturalnej. – Do umiejętności bushcraftowych zaliczyć można przede wszystkim: pozyskiwanie pożywienia, zdobywanie wody metodami prymitywnymi, budowanie schronień czy rozpalanie ognia bez użycia zapalniczki - wyjaśnia Lewandowski. Wszystko to łączy się z nabywaniem odpowiedniej wiedzy. Elementy schronienia, sztućce czy legowisko wytwarza się na miejscu, z dostępnych w lesie materiałów. Wiele poradników poleca zabrać ze sobą jedynie: siekierę, nóż, piłę, łopatę i młotek.
Bushcraftowy dzień w lesie - ogień i gotowanie - Bushcraft i Survival / Bushcraftowy
Wśród natury
Bushcraft cieszy cię coraz większym zainteresowaniem w czasach pandemii. Wiele osób uznaje wypoczynek w lesie za bezpieczny i wolny od możliwości zarażenia się wirusem. – W turystycznym znaczeniu słowa, mamy do czynienia ze świadomą i wygodną turystyką na terenach leśnych – zaznacza Lewandowski. Szacuje się, że społeczność związana z bushcraftem liczy w Polsce ponad czterdzieści tysięcy osób. Przypomnijmy, że za sprawą programu pilotażowego Lasów Państwowych nocowanie w lesie jest legalne.
Bushcraft po mojemu / jaknajwiecej.pl
Las dla wszystkich
W ubiegłym roku wyznaczono czterdzieści sześć obszarów, na których mogą nocować osoby zainteresowane szeroko rozumianym surwiwalem. Zapotrzebowanie okazało się jednak znacznie większe. Podjęto decyzję o wytyczeniu odpowiednich miejsc we wszystkich 429 nadleśnictwach. W wyznaczonym obszarze można legalnie spędzić noc, rozstawić namiot lub rozwiesić hamak. Co ważne, ze względów bezpieczeństwa grupa osób spędzających czas na łonie natury nie może liczyć więcej niż dziewięć osób.
Spragnionym wrażeń warto też przypomnieć o pierwszej zasadzie bushcraftingu: Zachowywać się tak, jakby nas wcale nie było.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału: Marek Lewandowski
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 6.49
zch