"Aborcja na żądanie jest niezgodna z konstytucją". Fogiel o "nowej umowie społecznej" PO
Postulat aborcji na życzenie jest charakterystyczny dla ugrupowań lewicowych (...). W 1997 zapadł wyrok TK, który stwierdził, że aborcja na żądanie jest niezgodna z konstytucją – ta od tamtej pory się nie zmieniła – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z PiS. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Izabela Leszczyna (KO), Tomasz Trela (Lewica) i Paweł Soloch (KPRP).
Radosław Fogiel (PiS)
Foto: PR
Zarząd Krajowy PO przyjął w środę stanowisko partii w kwestii aborcji. Zostało ono ujęte w Pakiecie praw kobiet i "nowej umowie społecznej", która zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem. Liberalizacji prawa do aborcji przeciwne było tzw. konserwatywne skrzydło PO, które przygotowało własne stanowisko dotyczące aborcji.
Ta sprawa była jednym z tematów omawianych przez gości "Śniadania w Trójce" w Programie 3 Polskiego Radia. Zachęcamy do obejrzenia transmisji audycji:
Dwa elementy pakietu
– Oczywiste jest, że niewielka grupa konserwatystów ma inne zdanie, ale Pakiet praw kobiet to oficjalne stanowisko PO – powiedziała w radiowej Trójce Izabela Leszczyna. Polityk podkreśliła, że Pakiet praw kobiet składa się z dwóch elementów. – Bezpieczeństwa kobiety, czyli ustawy, jaką mamy gotową i złożymy ją w tej kadencji Sejmu (...) i nowej umowy społecznej – państwo musi zapewnić kobiecie prawo do decydowania o swoim macierzyństwie w zgodzie z własnym sumieniem – podkreśliła. – Dla nas to nie jest aborcja na życzenie, to jest zawsze trudna decyzja kobiety – zaznaczyła gość "Śniadania w Trójce".
Czytaj także:
- Sarzyńska: na temacie aborcji nie da się zbudować siły żadnego ugrupowania
- "Uwstecznienie, a nie rozwój". Piotr Grzybowski o propozycji PO ws. aborcji
– Postulat aborcji na życzenie, na żądanie – kwestia nazewnictwa – jest charakterystyczny dla ugrupowań lewicowych. Dobrze, że politycy PO mają przynajmniej tyle szczerości, że przyznają, iż grupka konserwatystów jest bardzo niewielka. Kiedyś PO określała się mianem partii chrześcijańsko-demokratycznej, ale to należy do przeszłości – odpowiedział Ryszard Fogiel.
Jak mówił gość "Śniadania w Trójce", jest "jeden zasadniczy problem z postulatem PO". – W 1997 zapadł wyrok TK – nie był to ten sam Trybunał, który orzekał w zeszłym roku – który stwierdził, że aborcja z przyczyn społecznych, aborcja na żądanie jest niezgodna z konstytucją. Konstytucja się od tamtej pory nie zmieniła, a to państwo chodzili w marszach z konstytucją na sztandarach – odpowiedział Radosław Fogiel z PiS.
– Jeśli chodzi o konsekwencje wyroku TK z zeszłego roku (odrzucającego przesłankę ciężkiego uszkodzenia płodu jako powód do dokonania aborcji – red.), podejmiemy decyzję, jakie ewentualne kroki prawne będą niezbędne, ale my szacunek do konstytucji mamy realny, a nie werbalny – musimy więc dokładnie przeanalizować, jakie możliwości dają TK i konstytucja – wskazał zastępca rzecznika PiS. Pytany, czy orzeczenie TK oznacza koniec obowiązywania przedmiotowego przepisu, Radosław Fogiel stwierdził, że "przepis przestaje obowiązywać już od opublikowania wyroku i uzasadnienia".
Izabela @Leszczyna (KO) w #ŚniadaniewTrójce: orzeczenie TK z 1997 mówi o przesłance materialnej. U nas nie ma mowy o przesłance materialnej.
— Trójka – Program 3 Polskiego Radia (@RadiowaTrojka) February 20, 2021
Zdaniem Tomasza Treli, "po kilku miesiącach konsultacji, PO pokazała, że w kwestii praw obywatelskich bliżej jej do lewicy niż do prawicy". – I to cieszy – powiedział polityk Lewicy. Jego zdaniem, "jeżeli w tej kadencji nie uda się zliberalizować prawa do aborcji, to Lewica we współpracy z KO, po kolejnych wyborach, te przepisy zliberalizuje, bo będzie większość do tego".
Sytuacja w Zjednoczonej Prawicy
Goście audycji rozmawiali też o sytuacji w Porozumieniu. Możliwe, że po weekendzie zbierze się w tej sprawie Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy, czyli ciało składające się z liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy – PiS, Solidarnej Polski oraz Porozumienia – a także po 2-3 przedstawicieli każdej z tych partii.
– Jeśli chodzi o reprezentację Porozumienia na radzie koalicji – zapraszany był i będzie Jarosław Gowin. To rada koalicji zadecyduje, jakie będą losy ministrów desygnowanych przez koalicyjne partie – powiedział Radosław Fogiel (PiS). Podkreślił, że sytuację w Porozumieniu muszą rozstrzygać członkowie tej partii. – PiS nie chce i nie ma mandatu, by się w ten spór włączać. Najważniejsze to mieć stabilną sejmową większość. Trzymamy kciuki za naszych kolegów – dodał.
Czytaj także:
- "Partia utraci resztki zaufania w konserwatywnym elektoracie". Kobeszko o stanowisku PO w sprawie aborcji
- Proaborcyjne trendy można odwrócić. "W Karolinie Południowej bije teraz wiele szczęśliwych serc"
- "Propozycja do dyskusji, proponujemy nową umowę społeczną". Lenartowicz o stanowisku PO ws. aborcji
Poseł Lewicy Tomasz Trela stwierdził, że "jeśli znajdą się politycy Porozumienia, którzy będą chcieli przejść na »jasną stronę mocy« i będzie ich w stanie przekonać KO, czy PO, to bardzo dobrze". – Wszyscy rozsądni zdają sobie sprawę, że nikt z Porozumienia do Lewicy nie przyjdzie, tu nie ma punktów stycznych – ocenił Trela.
Zdaniem Izabeli Leszczyny z KO, "każdy sposób i każdy pomysł na to, by rząd PiS przestał szkodzić Polsce i przestał rządzić, jest dobry".
Szef BBN Paweł Soloch, mówiąc o sytuacji w Porozumieniu i stanowisku w tej sprawie prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślił, że "prezydent nie ingeruje w sprawy partii". – Przedmiotem troski pana prezydenta jest, by rząd zachował jedność, bo to ma kapitalne znaczenie dla funkcjonowania państwa, zwłaszcza w dobie kryzysu, w jakim się znajdujemy – mówił
W rozmowie także komentarz gości "Śniadania w Trójce" do kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do sytuacji epidemicznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
"Śniadanie w Trójce" to polityczne podsumowanie wydarzeń tygodnia, na które zaprasza Beata Michniewicz. Od teraz będzie nie tylko do słuchania, ale również do oglądania. Transmisja dostępna będzie w każdą sobotę na Facebooku Trójki, kanale YouTube Polskiego Radia oraz na stronie internetowej Polskiego Radia i na portalu PolskieRadio24.pl
***
Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Goście: Izabela Leszczyna (PO), Radosław Fogiel (PiS), Tomasz Trela (Lewica) i Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 9.09
paw/mbl/pr