Płuca w mieście - zobacz, czym oddychasz
2021-02-17, 06:02 | aktualizacja 2021-02-18, 08:02
Na dworcu autobusowym w centrum Czechowic-Dziedzic postawiono... płuca. To specjalna, mobilna instalacja, która ma zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza i uzmysłowić mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają.
Czechowice-Dziedzice są uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i Europie. Nie można jednak tego potwierdzić – ani temu ewentualnie zaprzeczyć – gdyż... nie ma tam urządzeń pomiarowych. Ustawienie sztucznych płuc w centrum miasta, akcja Polskiego Alarmu Smogowego, pomoże wyjaśnić tę kwestię. Przez dwa tygodnie będą "oddychać" miejscowym powietrzem, a potem poznamy wyniki.
Posłuchaj
– To jest akcja mająca uzmysłowić i pokazać ludziom, jakim powietrzem oddychamy wszyscy. I jakie mamy płuca – mówi Marek Szkowron z Alarmu Smogowego Czechowice-Dziedzice, który ustawił tę instalację. – To ma działać na naszą wyobraźnię – potwierdza Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. – To ma nam uświadamiać, jak ważna jest troska o powietrze – tłumaczy.
Płuca PAS w Myślenicach. Zobacz, czym oddychasz!/YouTube Polski Alarm Smogowy
Że powietrze w Czechowicach-Dziedzicach jest zanieczyszczone, potwierdzają także ludzie: – Kiedy tu przyjeżdżam, to aż głowa mnie boli. Jestem ze wsi i na początku musiałam się przyzwyczaić. Z czystym powietrzem byłoby dużo lepiej – mówi mieszkanka miasta. – Widać, że oddychamy nieczystym powietrzem – dodaje przechodzący mężczyzna.
Sztuczne płuca mają z tyłu wiatraki, które wtłaczają powietrze do instalacji i zamontowanych w niej filtrów. Powietrze przechodzi przez nie, pozostawiając zanieczyszczenia i pokazując, czym mieszkańcy oddychają: – To są drobne pyły PM 2,5 oraz PM 10, które również dostają się do naszego krwiobiegu – tłumaczy Marek Szkowron.
Zobacz, czym oddychasz! Płuca PAS w Chełmcu/YouTube Polski Alarm Smogowy
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Jarosław Krajewski (Radio Katowice)
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 6.20
pr