Zawody przyszłości. W jakich branżach to praca szuka człowieka?
2021-02-05, 17:02 | aktualizacja 2021-02-05, 20:02
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło listę 28 zawodów szkolnictwa branżowego, na które będzie szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Do profesji, które znajdowały się w zestawieniu w poprzednich latach, dołączyły nowe. – Technik dekarstwa, monter nawierzchni kolejowej i technik robotyk – wylicza Marzena Machałek, sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki.
Lista zawodów aktualizowana jest co 12 miesięcy, przez co pokazuje tendencje na rynku pracy w krótkim okresie. – Przy wyborze szkoły nie możemy się kierować prognozami bieżącymi, bo kiedy my skończymy szkołę, sytuacja na rynku już może być nieco inna. Rzeczywiście jest tak, że wykwalifikowani pracownicy techniczni od dłuższego czasu są potrzebni. Jeśli ktoś stoi przed wyborem ścieżki zawodowej czy technikum związanego z dekarstwem, spawaniem czy elektryką lub ślusarstwem, to jest to dobry pomysł – ocenia Natalia Bogdan, analityk rynku pracy.
- "Jest tu coś magicznego". Aleksandra Sobczak o pracy tłumacza symultanicznego
- Wynajmij opiekuna dla swojego zwierzaka
Wybór takiej ścieżki edukacyjnej wiąże się z 4-letnią szkołą, a także z koniecznością ciągłego doskonalenia się, ale może zapewnić bardzo dobre dochody. – Wyłącznie przejście na wyższy poziom specjalizacji i stanie się mistrzem może spowodować, że nawet przy zanikaniu pewnych obszarów w gospodarce będzie się miało zatrudnienie – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Prognoza powstaje na podstawie danych m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, ZUS oraz systemu Informacji Oświatowej opracowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych.
![fot. PAP/Maciej Zieliński](http://static.prsa.pl/images/be74f8cf-36a3-413a-9aed-a2ca37adcc99.jpg)
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 5.02.2021
Godzina emisji: 18.46
gs