Gowin: Pilnie potrzebne zmiany w konstytucji
2010-10-09, 11:10 | aktualizacja 2010-10-09, 11:10
Należy jak najszybciej uregulować w konstytucji kwestie relacji pomiędzy Polską a Unią Europejską.
Posłuchaj
W przyszłym tygodniu klub PO skieruje do marszałka Grzegorza Schetyny wniosek o powołanie komisji konstytucyjnej. Jarosław Gowin ma być przewodniczącym tej komisji, a SLD poprzeć jego kandydaturę.
- Jest jeden obszar w którym potrzebne są pilnie zmian - konstytucyjne uregulowanie kwestii związanych z relacjami pomiędzy Polską a Unią Europejską. W tej przestrzeni możliwe jest osiągnięcie porozumienia – powiedział w „Śniadaniu w Trójce” Jarosław Gowin (PO). Poseł przypomniał, że, kiedy w 1997 uchwalano konstytucję Polska nie była częścią UE. - Teraz ta luka musi być wypełniona – dodał.
Jerzy Wenderlich (SLD) przyznał, że poseł Gowin jest dla jego partii postacią kontrowersyjną. Mimo różnicy poglądów polityk liczy na owocną współpracę. - Przy tej kontrowersyjności będzie może większa ostrożność w szermowaniu słowem i większa chęć do osiągnięcia kompromisu - stwierdził polityk. Wenderlich nie wyklucza, że komisja mogłaby funkcjonować permanentnie i oceniać, jak konstytucja przystaje do nieustannie zmieniającej się rzeczywistości.
Zdaniem Mariusza Błaszczaka (PiS) komisja konstytucyjna ma odciągnąć uwagę opinii publicznej od problemów z budżetem. Poseł przypomniał, że jego partia ma własny projekt konstytucji. - Proponowaliśmy konwent konstytucyjny, a więc dyskusję w szerszym gronie niż tylko polityków – dodał poseł. Zdaniem Błaszczaka będziemy mieli kolejną odsłonę spektaklu politycznego.
- To zły pomysł, żeby dyskutować o konstytucji w trackie kampanii samorządowej i tuż przed kampanią parlamentarną. Należy rozpocząć tę debatę w nowej kadencji - powiedział Marek Sawicki (PSL). - Boję się, że dyskusję o zmianie konstytucji w obszarze nadrzędności nad prawem unijnym zdominuje dyskusja o redukcji posłów, likwidacji Senatu – dodał poseł.
- Problem Polski polega na tym, że jesteśmy zawsze przed jakąś kampanią – odparł Sławomir Nowak, z Kancelarii Prezydenta. Zdaniem gościa „Śniadania w Trójce” nie powinno to być przeszkodą do dyskusji o zmianach w konstytucji.
W programie Beaty Michniewicz politycy dyskutowali także o odejściu Kazimierza Kutza z PO, o wycofaniu przez Bronisława Komorowskiego z Trybunału Konstytucyjnego dwóch wniosków złożonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, o ostrych słowach minister Anny Fotygi pod adresem rządu Donalda Tuska.
Gośćmi audycji byli: Mariusz Błaszczak z PiS, Jarosław Gowin z PO, Sławomir Nowak z Kancelarii Prezydenta, Marek Sawicki z PSL i Jerzy Wenderlich z SLD.
Audycji "Śniadanie w Trójce" mogą Państwo słuchać w soboty o godz. 9.00.