Ser – zwykły dodatek czy przysmak?
2021-01-21, 12:01 | aktualizacja 2021-01-21, 13:01
Z pozoru banalny gość naszych codziennych stołów. Dla wielu smakoszy został jednak podniesiony do rangi pasji – ser. Potrafimy wymienić kilka rodzajów, ale co o nim wiemy?
– Mamy osiem najważniejszych rodzajów sera. Są takie robione z surowego mleka, te które leżakują oraz sery o rodzaju twarogu – wylicza kucharz Pascal Brodnicki. – Jest taki gatunek, który pochodzi z miasta, w którym się urodziłem. Nazywa się Vieux Lille. To ser, który zabiera się ze sobą do pociągu, jeśli chce się siedzieć samemu w przedziale. Jest bardzo intensywny zapachowo, ale w smaku jest naprawdę pyszny – śmieje się Brodnicki. – Pamiętam, jak raz pojechaliśmy w góry do pewnego Szwajcara. Był znany z tego, że produkuje najlepszy ser fondue. Zobaczyliśmy tam wielki kocioł, w którym grzało się 800 litrów mleka. Co ciekawe, pracowali tam głównie Polacy – opowiada Pascal Brodnicki.
Z jakich serów słynie Polska?
Z naszego kraju pochodzi około stu gatunków sera. Do najpopularniejszych należą: gołka, bundz, oscypek czy liliput. – Robimy sery z mleka koziego i krowiego. Wiele z nich, ma swoje nazwy, które przeważnie pochodzą od pobliskich szczytów karkonoskich – mówi Bożena Sokołowska z Gospodarstwa Kozia Łąka w Łomnicy. – Nasze produkty to sery kozie. Kiedyś przechadzali się tędy Wołosi, stąd też nazwa tego przysmaku. Jest to ser podpuszczkowy z mleka niepasteryzowanego – dodaje Zbigniew Wantuła z gospodarstwa w Dolinie Wisłoka.
Posłuchaj
Przysmak od wieków
Sery towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo były najprawdopodobniej wytwarzane jedynie z mleka koziego. Jeden nich, mający blisko 3 tys. lat, znaleziono w grobie egipskiego władcy. Wzmianki o najstarszym wytworzonym serze pochodzą jednak z Polski. Archeolodzy odkryli ślady mleka na fragmentach neolitycznej ceramiki z Kujaw. Analiza chemiczna oraz kształt naczynia potwierdziły, że przedmioty służyły do wyrobu smakołyku już 7500 lat p.n.e.
Obecnie na świecie można wyróżnić około 4 tys. rodzajów sera. Różnią się one ze względu na technikę produkcji, rodzaj mleka, gatunek zwierząt, od których jest ono pozyskiwane, czy warunki klimatyczne. Najwięcej, bo aż 500 rodzajów, pochodzi z Francji.
– Sera się nie wącha. Ser się próbuje i smakuje. Najlepiej z dobrym pieczywem i dobrym masłem – podkreśla, zachęcając do degustacji, Pascal Brudnicki.
Sery z Owczarni Lefevre | PASCAL W PODRÓŻY / Pascal Brodnicki
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żułnowski
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 07.45
zch