Czy musimy marnować żywność?
Rocznie w polskich koszach ląduje 5 mln ton żywności, z czego za blisko 3 mln ton odpowiadają konsumenci. To tak jakby w każdej sekundzie w polskich domach do śmieci trafiało 92 kg jedzenia, czyli 184 bochenki chleba.
Z okazji Światowego Dnia Żywności, banki przygotowały raport "Nie marnuj jedzenia".
Foto: shutterstock.com/joerngebhardt68
Te alarmujące dane zebrał Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), który wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego podjął się realizacji badań w projekcie PROM, mających na celu oszacowanie poziomu strat, począwszy od produkcji poprzez przetwórstwo, transport, dystrybucję po gastronomię i konsumentów.
Na każdym z etapów marnowanej żywności są rozwiązania, które pozwalają zminimalizować straty. To ważne zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, kiedy marnujemy jeszcze więcej. W Polsce to pierwsze tak kompleksowe badania dotyczące marnowania żywności. O ich wynikach opowiedział dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
– Gospodarstwa to w naszym kraju największe ogniwo, które ma wpływ na straty i marnowanie żywności – stwierdził gość Elżbiety Korczyńskiej. – Jeżeli chodzi o pozostałe ogniwa, w transporcie są one niewielkie i wynoszą poniżej 1 proc., a w gastronomii trochę więcej niż 1 proc. całości. Następny jest handel z wynikiem ok. 7 proc., a jeżeli chodzi o produkcję rolną, jest to ponad 15 proc., co można porównać z przetwórstwem – wymieniał.
W zapobieganiu marnowaniu żywności pomóc ma kampania społeczna "Jedz Bez Wyrzutów". Jak nie marnować żywności – tego też uczy od lat Federacja Polskich Banków Żywności, (organizacja pożytku publicznego) zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Federacja prowadzi też świąteczną zbiórkę żywności, w związku z pandemią w innej formie niż podczas minionych lat. Zbiórka potrwa do świąt.
Blok 7/1 O marnowaniu jedzenia – jak go unikać?- wykład Marek Borowski/Warszawski Festiwal Kulinarny
Gościem audycji był także Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marek Borowski (prezes Federacji Polskich Banków Żywności), dr inż. Krystian Szczepański (dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego)
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 22.06
Elżbieta Korczyńska/kr