Czy musimy marnować żywność?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy musimy marnować żywność?
Z okazji Światowego Dnia Żywności, banki przygotowały raport "Nie marnuj jedzenia".Foto: shutterstock.com/joerngebhardt68

Rocznie w polskich koszach ląduje 5 mln ton żywności, z czego za blisko 3 mln ton odpowiadają konsumenci. To tak jakby w każdej sekundzie w polskich domach do śmieci trafiało 92 kg jedzenia, czyli 184 bochenki chleba.


samotność święta senior 1200.jpg
Cicha, samotna noc. Odmienić święta osób starszych

Te alarmujące dane zebrał Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), który wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego podjął się realizacji badań w projekcie PROM, mających na celu oszacowanie poziomu strat, począwszy od produkcji poprzez przetwórstwo, transport, dystrybucję po gastronomię i konsumentów.


Posłuchaj

52:23
Jaka jest skala marnotrawstwa żywności w Polsce i jak ją zmniejszyć? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na każdym z etapów marnowanej żywności są rozwiązania, które pozwalają zminimalizować straty. To ważne zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, kiedy marnujemy jeszcze więcej. W Polsce to pierwsze tak kompleksowe badania dotyczące marnowania żywności. O ich wynikach opowiedział dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

– Gospodarstwa to w naszym kraju największe ogniwo, które ma wpływ na straty i marnowanie żywności – stwierdził gość Elżbiety Korczyńskiej. – Jeżeli chodzi o pozostałe ogniwa, w transporcie są one niewielkie i wynoszą poniżej 1 proc., a w gastronomii trochę więcej niż 1 proc. całości. Następny jest handel z wynikiem ok. 7 proc., a jeżeli chodzi o produkcję rolną, jest to ponad 15 proc., co można porównać z przetwórstwem – wymieniał.

W zapobieganiu marnowaniu żywności pomóc ma kampania społeczna "Jedz Bez Wyrzutów". Jak nie marnować żywności – tego też uczy od lat Federacja Polskich Banków Żywności, (organizacja pożytku publicznego) zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Federacja prowadzi też świąteczną zbiórkę żywności, w związku z pandemią w innej formie niż podczas minionych lat. Zbiórka potrwa do świąt.

Blok 7/1 O marnowaniu jedzenia – jak go unikać?- wykład Marek Borowski/Warszawski Festiwal Kulinarny

Gościem audycji był także Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Elżbieta Korczyńska
Goście: Marek Borowski (prezes Federacji Polskich Banków Żywności), dr inż. Krystian Szczepański (dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego)
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 22.06

Elżbieta Korczyńska/kr


Polecane