Marek Grechuta. Dziś skończyłby 75 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marek Grechuta. Dziś skończyłby 75 lat
Kraków 11.05.1978. XV Studencki Festiwal Piosenki. Występuje Marek GrechutaFoto: PAP/Maciej Sochor

10 grudnia 1945 roku urodził się Marek Grechuta, piosenkarz, kompozytor, mistrz poezji śpiewanej. Autor między innymi "Dni, których nie znamy", "Ocalić od zapomnienia" i "Nie dokazuj". Artysta zmarł w 2006 roku.

Był wielką indywidualnością na polskiej scenie muzycznej. Stworzył niepowtarzalny styl i stał się inspiracją i punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń piosenkarzy. Wśród najpopularniejszych utworów artysty pozostają "Tango Anawa", "Korowód", "Gdziekolwiek" czy "Niepewność".

Artysta wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą, między innymi w Austrii, Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckim i Francji, a także w USA, Kanadzie i Australii. Jego płyty wydano w Niemczech, Czechosłowacji i Holandii.


Posłuchaj

6:25
Marka Grechutę wspominają żona Danuta i Łukasz Drapała z zespołu Chemia (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Marek Grechuta zadebiutował z grupą Anawa na VI Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, odnosząc podwójny sukces - otrzymał nagrodę w kategorii wokalistów i wyróżnienie dla zespołu za aranżację. To z tą grupą nagrał pierwsze dwie płyty - "Marek Grechuta & Anawa" z 1970 roku oraz "Korowód" z roku 1971.

Marek Grechuta długo współpracował z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Wraz z nim założył Kabaret Architektów Anawa, który później przekształcił w zespół Anawa.

Niemal każda piosenka Grechuty stawała się przebojem. "Dni, których nie znamy" znajdowały się w pierwszej dziesiątce polskich list wszech czasów. Utwory jak: "Nie dokazuj", "Będziesz moją panią" czy "Wiosna - ach to ty" cieszą się do dziś niesłabnącą popularnością.

Ostatnie lata życia Marka Grechuty zdominowała choroba i problemy rodzinne. Kompozytor zmarł 9 października 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wcześniej, podczas mszy w bazylice Mariackiej, artyści zagrali Grechucie jedną z jego piosenek - "Ocalić od zapomnienia".


marek grechuta przegląd piosenki prawdziwej 1200 PAP.jpg
Marek Grechuta. Człowiek, który sam siebie ocalił od zapomnienia

Marek Grechuta był współautorem, wraz z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, musicalu "Szalona lokomotywa" według Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wielkim przebojem z tego przedstawienia okazał się utwór "Hop, szklankę piwa".

Artysta zajmował się też malarstwem. Wystawiał swoje prace między innymi w Krakowie i Bytomiu. Zagrał w filmach: "Polowanie na muchy" w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz biograficznym "Tumor Witkacego".

Ostatnia jego płyta studyjna, zatytułowana "Niezwykłe miejsca" ukazała się w 2003 roku. W tym samym roku nagrał z zespołem Myslovitz nową wersję ich utworu "Kraków". Marek Grechuta był laureatem wielu wyróżnień, między innymi w 2001 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego Złoty Fryderyk za całokształt twórczości artystycznej, a w 2005 - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Piotr Żulnowski
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 18.17

IAR/mk

Polecane