Ekologia w ujęciu filozoficznym i ideologicznym
2020-12-10, 23:12 | aktualizacja 2020-12-11, 13:12
Od 19 lat Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz fundacja Lubelska Szkoła Filozofii organizują międzynarodowe sympozjum z cyklu "Przyszłość cywilizacji Zachodu". Tym razem pod tytułem "Ekologia - nauka czy ideologia".
- Przyzwyczailiśmy się do mylnego pojmowania słowa "ekologia". Jest ono sprowadzane do nauki o środowisku biologicznym, gdy tymczasem geneza tego słowa sięga "domu człowieka" - mówi filozof prof. Piotr Jaroszyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - "Oikos" po grecku znaczy "dom". Chodziło więc o dom, który składa się z wielu pokoleń, służby, własnej ziemi. I to była ta ekologia pierwotna, ludzka - tłumaczy.
Posłuchaj
- W połowie XIX w. niemiecki przyrodnik i darwinista Ernest Haeckel, można powiedzieć, przesunął środek ciężkości z "domu rodziny" na "środowisko przyrodnicze" - wyjaśnia prof. Jaroszyński.
- Oczywistą jest rzeczą, że trzeba chronić środowisko naturalne. Człowiek ma zdolność, aby punktowo, na niewielkich obszarach całkowicie niszczyć środowisko - zabijać zwierzęta, niszczyć roślinność - czasami dla centa zysku. I jest rzeczą oczywistą, że z tym trzeba walczyć - mówi publicysta Robert Tekieli.
- Natomiast zrobiono krok dalej, przewartościowano pojęcia i dziś ważniejsza od ludzi jest przyroda, co jest absurdem - dodaje.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: prof. Piotr Jaroszyński (filozof, KUL), Robert Tekieli (publicysta, dziennikarz)
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 22.06
pr