Nowy "wspaniały" świat technologii cyfrowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "wspaniały" świat technologii cyfrowych
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Weitwinkel

"Made in China 2025" kontra "Clean Network", program czystej sieci. Trwa rywalizacja Chin i Ameryki o to, które z mocarstw będzie bardziej zaawansowane technologicznie, a w konsekwencji - które będzie mocniej wpływało na rozwój świata. Nowy podział przebiega już nie wg granic ideologicznych, ale technologicznych i cyfrowych. Oto czas czwartej rewolucji przemysłowej, której symbolem jest znak 5G, nowej generacji internetu.

Xi Jinping 1200 free.jpg
Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Technologie cyfrowe to oczywiście osiągnięcie ludzkiej cywilizacji. W roku 2020 świat ma wyprodukować 44 zettabajty danych. Państwa i ich wzajemne relacje, polityka i bezpieczeństwo, to dziedziny, w których moc obliczeniowa i zarządzanie danymi stanowią tyle samo co potęga militarna. O jakie dane chodzi? Co można zrobić z taką masą informacji? 


Posłuchaj

53:07
CyberPower: pojedynek Chiny-USA (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Rewolucja cyfrowa się nie zatrzyma: ona będzie przyspieszać, tak jak przyspiesza już od kilkunastu lat. Technologie cyfrowe będą się stawały coraz bardziej nieodzowne w zasadzie dla wszystkich aspektów funkcjonowania społecznego – mówi Michał Rekowskim z Instytutu Kościuszki, redaktor wykonawczy "European Cybersecurity Journal". – Bardzo wyraźnie to zobaczyliśmy przy okazji pandemii, kiedy zarówno jako osoby prywatne, jak i właściciele firm czy pracownicy musieliśmy przenieść naszą działalność do sieci – tłumaczy.

– Ten trend będzie tylko przyspieszał, a głębia penetracji technologii cyfrowych we wszystkim, co robimy, czy to na poziomie prywatnego życia, czy zarządzania państwem, będzie zależne wyłącznie od dostępu do odpowiednich narzędzi – dodaje.

Jednak niesie to ze sobą różnorakie zagrożenia. Przykładem może być globalna ekspansja chińskich firm dostarczających technologię 5G. Wśród nich jest Huawei, co do którego Amerykanie już od 2018 r. zgłaszają zastrzeżenia w kwestii bezpieczeństwa danych, które przy użyciu ich sprzętu miały być przesyłane. Chodzi też o możliwość dostępu do tego sprzętu i danych przez chińskie instytucje takie jak wywiad, policja czy wojsko.

Zamieszanie wokół 5G/YouTube Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Michał Rekowski (Instytut Kościuszki, redaktor wykonawczy "European Cybersecurity Journal")
Data emisji: 1.12.2020
Godzina emisji: 22.08

pr


Polecane