Łukaszenko coraz brutalniejszy wobec opozycji
2020-11-21, 16:11 | aktualizacja 2020-11-24, 11:11
Białoruskie siły bezpieczeństwa zamordowały aktywistę, 31-letniego Romana Bandarenkę. Na cmentarzu żegnały go tysiące ludzi. Tymczasem zatrzymano dziennikarkę, która wyśledziła, jak władze zacierały tropy prowadzące do jego zabójców. Na Białorusi powiało chłodem, jakiego jeszcze nie znano.
– Był pijany, zawieźli go na komisariat. Po drodze zrobiło mu się słabo, wezwali karetkę i odesłali do szpitala. Tyle – to słowa Aleksandra Łukaszenki po tym, jak podlegli mu "siłowicy" okrutnie pobili na śmierć 31-letniego Romana Bandarenkę.
Posłuchaj
– Demonstracje są z tygodnia na tydzień słabsze, ale to zjawisko naturalne: pojawia się rozczarowanie brakiem efektów protestów, strach przed coraz silniejszymi represjami, wreszcie kwestia pogody, bo robi się coraz zimniej – wylicza Michał Potocki z działu zagranicznego Dziennika Gazety Prawnej. – Ale jest część społeczeństwa, która będzie protestowała jeszcze długo – dodaje.
– Białorusini walczą o wszystko, o całe swoje życie. Pamiętajmy, że czym innym są protesty w społeczeństwach Europy Zachodniej, które żyją w miarę bezpiecznych warunkach i mają zupełnie inną jakość problemów, z którymi się mierzą – zgadza dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Natomiast Białorusini walczą o egzystencję nie tylko w wymiarze politycznym, ale także faktycznym, ponieważ oni często postawili na jedną kartę cały swój dorobek, doświadczenie, pracę czy szansę na rozwój – tłumaczy.
W audycji także:
- Mołdawia i wybory prezydenckie. Maia Sandu pierwszą kobietą prezydentem w tym kraju. Chce zatrzymać korupcję i dalsze rozkradanie państwa. Zderzenie proeuropejskiej wizji z prorosyjską strefą wpływów.
- Bułgaria blokuję Macedonię Północną na drodze do rozmów o członkostwie z UE. Dlaczego kwestie historyczne znowu uderzają w Skopje, nawet po zmianie nazwy po sporze z Grecją?
- Co Unia Europejska zaproponuje Polsce i Węgrom w sprawie weta?
- Libia – zawarto pokój pomiędzy dwoma rządami w Trypolisie i Benghazi. Czy rzeczywiście w tym kraju jest szansa na zakończenie wojny i wpływów obcych państw stojących po obu stronach sceny politycznej tego kraju?
***
Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna), dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas).
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 15.07
pr