Terroryzm we Francji: zaostrzenie kursu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Terroryzm we Francji: zaostrzenie kursu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Frederic Legrand - COMEO/shutterstock.com/cc

Ostatnie ataki terrorystyczne we Francji i w Austrii bardzo mocno wpłynęły na politykę nad Sekwaną. Obcięcie głowy podparyskiemu nauczycielowi za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa oraz równie brutalne morderstwo trzech osób w bazylice Notre-Dame w Nicei spowodowały, że politycy francuscy zaczęli mówić o terrorystycznym zagrożeniu.


Francja morderstwo terroryzm 1200 PAP.jpg
Brutalny atak pod Paryżem

Francja żyje z problemem terroryzmu od lat 50. i 60. ubiegłego wieku, od czasu kiedy Algieria stawała się niepodległym państwem. W tym tygodniu mija też pięć lat od zamachów terrorystycznych w Paryżu, m.in. na teatr Bataclan. Zginęło wtedy 130 osób, setki zostało rannych.


Posłuchaj

52:33
Francuskie pomysły na walkę z terroryzmem (Klub Trójki )
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydent Emmanuel Macron ostatnie zamachy nazwał "terroryzmem islamskim", czym ściągnął na siebie głosy potępienia ze świata muzułmańskiego. A dzisiaj rozpoczął rozmowy politykami krajów UE o ostrzejszych kontrolach granic i wraz z kanclerz Angelą Merkel namawia do zmian w funkcjonowaniu Strefy Schengen, czyli możliwości swobodnego przejazdu między 22 krajami wspólnoty. Co się stało, że Macron tak prze do zmian?


Paryscy muzułmanie, ataki terrorystyczne, Barbes, Wiadomości TVP1/YouTube Marcin Antosiewicz


– Macron jest człowiekiem o głęboko zakorzenionym światopoglądzie oświeceniowym: ma optymistyczną wizję natury ludzkiej, wg której człowiek pod wpływem określonych bodźców społecznych będzie się rozwijał w dobrym kierunku, a nie złym – mówi Łukasz Maślanka, ekspert ds. francuskich z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– Jego podstawowa diagnoza dotycząca islamu, która też budzi kontrowersje, wskazuje, że islam jako religia znajduje się w kryzysie. To kryzys o zasięgu globalnym, spowodowany związkami pomiędzy religią a państwem w krajach muzułmańskich oraz upośledzeniem społecznym ludności muzułmańskiej w krajach wysoko rozwiniętych – tłumaczy ekspert. – I żeby z tego kryzysu islam mógł się wydobyć, potrzebna mu pomoc państw zachodnich – dodaje.

Ataki terrorystyczne, Paryż, Wiadomości TVP1/YouTube Marcin Antosiewicz

***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Łukasz Maślanka (ekspert ds. francuskich, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 22.06

pr

Polecane