Piłka nożna jest kobietą - posłuchaj reportażu
2020-11-10, 14:11 | aktualizacja 2020-11-21, 19:11
Piłka nożna to nasz sport narodowy, mamy wielkie aspiracje i oczekiwania, są też sukcesy polskich zawodników. Tymczasem zawodniczki wciąż walczą o swoje miejsce i docenienie ich w rodzimym świecie piłkarskim.
Od momentu powstania piłki nożnej uważano ją za dyscyplinę typowo męską. – To zawsze był sport twardy, kontaktowy – mówi legendarny bramkarz Jan Tomaszewski. I kobiety bardzo długo dobijały się do futbolowego świata. Obecnie w większości krajów istnieją już kobiece drużyny piłki nożnej i regularne, jednak, używając języka piłkarskiego, wciąż są traktowane jak druga, a nawet trzecia liga.
Posłuchaj
Początki zazwyczaj były takie same: gra z chłopakami na podwórku, a potem w szkole. Koledzy szybko akceptowali dziewczynę-zawodniczkę, szczególnie jeśli się okazywało, że gra na zbliżonym poziomie. Docinki pojawiały się w momencie, kiedy do głosu dochodziła urażona duma męska, bo dziewczyna okazywała się lepsza: – Słyszałam różne komentarze, od "babochłopa" po "dziewczyny powinny się bawić lalkami" – wspomina jedna z zawodniczek.
Z czasem jednak, kiedy coraz więcej dziewcząt zaczęło kopać piłkę, kobiecy futbol doczekał się akceptacji. W klubach zaczęły powstawać sekcje żeńskie. A kibice tłumnie przychodzą na mecze. - Na przestrzeni ostatnich lat kobiety zrobiły zdecydowanie większy postęp niż mężczyźni - ocenia były reprezentant Polski Sebastian Mila.
Prawdy i mity o kobiecej piłce nożnej/YouTube Łączy nas piłka
***
Reportaż "Kobieca piłka"
Autorka: Magda Skawińska
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 14.14
pr