Ekranowe losy polskiego Dnia Niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekranowe losy polskiego Dnia Niepodległości
Józef PiłsudskiFoto: Autor: K. Pęcherski (based on note on photo) - This image is available from the United States Library of Congress's Prints and Photographs divisionunder the digital ID hec.14263.This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required. See Commons:Licensing for more information., Грамадскі набыт

102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. I choć 11 listopada jest datą raczej symboliczną - tego dnia podpisano w Compiègne zawieszenie broni kończące działania wojenne podczas I wojny światowej - jednak w naszej historii stanowi niezwykle ważny punkt. A jednak wskrzeszenie niepodległej Polski jest zaskakująco słabo obecne w naszej kulturze popularnej, np. w kinie. Dlaczego?


1200x660_15.przyst-niepodl_01a-1.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów było wydarzeniem niezwykłym i wyczekiwanym. I chociaż walka, czasami niezwykle dramatyczna, o jej utrzymanie i ostateczne ustalenie granic trwała jeszcze kilka lat, odrodzenie państwa polskiego stało się faktem. Nierozerwalnie też związane jest z nazwiskami Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. 


Posłuchaj

52:36
Odzyskanie niepodległości w polskim kinie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

A jednak kino, które już wtedy stawało się najważniejszym elementem kultury popularnej, zaskakująco słabo interesowało się tematem odzyskania niepodległości. Filmy, które uczyniły z tego temat główny, od "Cudu nad Wisłą" Ryszarda Bolesławskiego do "Legionów" Dariusza Gajewskiego, można policzyć na palcach obu rąk. Niewiele jak na 102 lata...

W starym kinie "Cud nad Wisłą" 1921/YouTube tomczyks


Przez 40 lat komuny było to jeszcze w jakiś sposób wytłumaczalne kwestiami ideologiczno-politycznymi. Jednak co spowodowało, że zarówno kinematografia dwudziestolecia międzywojennego, jak i wolnej po 1989 roku Polski nie podjęła tego tematu?

LEGIONY - oficjalny zwiastun/YouTube KinoSwiatPL


Zobacz też: Polska Niepodległa – serwis specjalny Polskiego Radia 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane