Trójka|Trójkowy chuligan literacki
J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą
2020-11-07, 07:11 | aktualizacja 2020-11-07, 15:11
Znakomity pisarz, znany i wielbiony jest przede wszystkim jako twórca fantastycznego Świata Śródziemia, był także niezwykle płodnym i ciekawym epistolografem. Jego obfita korespondencja z przyjaciółmi, również w większości literatami, okazuje się przy okazji znakomitym dopełnieniem jego książek.
J.R.R. Tolkien, twórca bajecznego Śródziemia, przedstawionego m.in. w "Hobbicie", trylogii "Władca Pierścieni" oraz "Silmarillionie", był jednym z najwytrwalszych korespondentów w XX w. Pisał do swoich wydawców, rodziny, przyjaciół (m.in. do C.S. Lewisa, W.H. Audena i Naomi Mitchison) oraz do miłośników swych książek. Listy przedstawiają fascynujący portret Tolkiena jako gawędziarza, uczonego, katolika, ojca i uważnego obserwatora otaczającego go świata.
Posłuchaj
– Te listy pozwalają nam odczytać powieści Tolkiena w zupełnie nowy sposób: widzimy je w pełnym kontekście kulturowym i historycznym. Przestajemy patrzeć na Tolkiena, jako na człowieka oderwanego od rzeczywistości, akademika, który badając starożytne języki, skonstruował sobie świat baśniowy, fantastyczny i w tym świecie mieszkał z dala od wszystkich – mówi Mateusz Matyszkowicz.
J.R.R. Tolkien 1964 Interview/YouTube Sidh
– Listy pokazują, jak mocno świat, który tworzył Tolkien, był związany z silnym doświadczeniem XX-wiecznego zła . I jaką był obroną dla pisarza, bardzo głębokiego filozofa a zarazem szczerze przywiązanego do kościoła katolickiego – dodaje krytyk.
JRR Tolkien 1892-1973 – A Study Of The Maker Of Middle-earth/You Tube MiddleOfMiddleEarth
***
Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 7.11.2020
Godzina emisji: 6.50
mat. prasowe/pr