Pandemia COVID-19 nie słabnie. Wiceszef MSZ: konieczna jest lepsza koordynacja w UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pandemia COVID-19 nie słabnie. Wiceszef MSZ: konieczna jest lepsza koordynacja w UE
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

- Pandemia uderzyła ze zdwojoną siłą i niespecjalnie można znaleźć sposób, aby temu zapobiec - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Z kolei Paweł Kowal z KO przyznał, że "na końcu chodzi o gospodarkę i każde państwo boi się dużego lockdownu".

Na świecie trwa pandemia COVID-19. Senat (rząd krajowy) Berlina rozszerzył obowiązek noszenia maseczek. Z kolei władze włoskiego regionu Kampania wprowadzają godzinę policyjną z powodu drugiej fali pandemii koronawirusa.

1200.jpg
Rozszerzony obowiązek noszenia maseczek w Berlinie, godzina policyjna w Neapolu. COVID-19 na świecie

Zdaniem Pawła Jabłońskiego "pandemia uderzyła ze zdwojoną siłą i niespecjalnie można znaleźć sposób, aby temu zapobiec". - Gdy w lecie mieliśmy zahamowanie, to ludzie domagali się znoszenia restrykcji i odblokowania gospodarek. Nawet te kraje najbardziej dotknięte pandemią łagodziły obostrzenia i dziś wracamy do nieco bardziej zaostrzonej polityki - przyznał wiceszef MSZ.


Posłuchaj

15:37
Paweł Jabłoński: konieczna jest lepsza koordynacja w UE (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Konieczna jest lepsza koordynacja w UE. Chcemy europejskiego mechanizmu zabezpieczenia medycznego, żeby uchronić kraje UE przed podobnymi kryzysami. U części państw bardziej rozwiniętych widać brak ambicji w finansowaniu wspólnych celów, ale teraz idziemy w dobrym kierunku solidarności i spójności między krajami UE - dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Paweł Kowal przyznał, że "teraz więcej wiadomo o wirusie i różne obostrzenia, które pojawiają się w państwach, są dostosowane do lokalnej kultury i tego, w jakim stopni społeczeństwa przestrzegają zasad".

- Prawda jest taka, że na końcu chodzi o gospodarkę i każdy boi się dużego lockdownu. Rządy nie mają już tylu pieniędzy. Każdy rząd kalkuluje, co jest dla niego gorsze. Państwa UE nie są zdecydowane. Jeżeli szczepionka pojawi się poza Unią, to korzystne będzie dla małych i średnich krajów, żeby była ona kupowana przez całą UE. Teraz jest moment dla polskiego rządu, żeby zaproponować w UE więcej - powiedział gość Polskiego Radia.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ) oraz Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 17.45

dn

Polecane