Maciej Gołyźniak: dostałem czas na tę płytę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maciej Gołyźniak: dostałem czas na tę płytę
Polish Jazz vol. 85 "The Orchid" Maciej Gołyźniak Trio Foto: mat. promocyjne

Maciej Gołyźniak jest utytułowanym polskim perkusistą. Kierowane przez niego trio nagrało album "The Orchid", który 18 września ukazał się w prestiżowej serii "Polish Jazz". W zespole grają jeszcze Robert Szydło (bas) i Łukasz Damrych (piano).

Przez 55 lat istnienia serii "Polish Jazz" jedynie dwóch perkusistów, Czesław Bartkowiak i Kazimierz Jonkisz, wydało w niej swój album. Teraz dołączył do nich Maciej Gołyźniak. Piotr Metz rozmawia z nim o albumie, muzyce, jazzie i... The Beatles!


Posłuchaj

1:08:19
Maciej Gołyźniak o płycie "The Orchid", która ukazała się w ramach serii Polish Jazz (Lista osobista/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Ta muzyka tak mnie uwierała, tak bardzo potrzebowałem ją zrealizować, że zrobiłbym ją w każdych warunkach. A kiedy w marcu pojawił się temat pandemii i nie wiadomo było, co się wydarzy, pomyślałem: "Po coś dostaję ten czas. OK, wygrajmy to dla siebie, zróbmy coś takiego, co niewiele osób teraz zrobi" – mówi Maciej Gołyźniak o kulisach powstania płyty "The Orchid". – Ten czas mi bardzo sprzyjał: wydawniczo, koncepcyjnie i artystycznie. Tak, ta płyta by się wydarzyła pomimo wszystko, niezależnie od pandemii – dodaje.

The Orchid/YouTube Maciek Gołyźniak – temat


– Muzyka się rozwija, świat się rozwija. Niby mamy wciąż te same dwanaście dźwięków, ale wszyscy myślą, jak je zakręcić, jak zakombinować: czy to brzmieniem, czy sposobem komponowania, czy myśleniem o kompozycji w ogóle – odpowiada muzyk, zapytany o jego definicję jazzu i jego dzisiejsze miejsce.

– Nadal są składy grające klasycznie, nadal są składy, które kłaniają się standardom, które próbują je reinterpretować. Jeśli spojrzeć szeroko na to, co się dzieje na świecie, od Skandynawii, przez Niemcy po Stany Zjednoczone, to tam wciąż się dzieją nowe rzeczy. Tradycyjne i nowe – dodaje.

Maciej Gołyźniak Trio feat Łukasz Korybalski The Restless Rains [Official Music Video]/YouTube Polish Jazz


***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Maciej Gołyźniak (perkusista, kompozytor, lider Maciej Gołyźniak Trio)
Data emisji: 3.10.2020
Godzina emisji: 19.09

pr/mk

Polecane