Trójka|Trójkowy chuligan literacki
Andrzej Dobosz krótko, ale treściwie. "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów"
2020-09-26, 07:09 | aktualizacja 2020-09-26, 11:09
Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu "Rejs", gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Miłośnicy literatury zaś znają go m.in. ze zbioru "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów".
Andrzej Dobosz (ur. w 1935 roku w Warszawie) to znakomity felietonista, uczeń Słonimskiego, Kołakowskiego i Kotta, kolega po piórze (i nie tylko) Herberta, Jana Józefa Lipskiego i Giedroycia – zna go grupa mniej liczna, ale za to na wagę złota, bo oddana.
Aby uzależnić się od pisarstwa Andrzeja Dobosza, celności spostrzeżeń, rzeczowości (wyrażonej np. informacjami o formacie, grubości i wadze książki), a także złośliwości, którą potrafi niuansować jak skalę szarości – potrzeba niewiele, praktycznie wystarczy przeczytać jego jeden felieton.
Posłuchaj
– "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów" to historie i obserwacje. Andrzej Dobosz od lat 50. bardzo uważnie obserwuje i zapisuje to, co dzieje się z nami, z naszym otoczeniem intelektualnym, jak zachowuje się ten, co pisze. Autor potrafi w zwartej, kilku stronicowej formie zawrzeć to, co inni w ogromnych męczarniach robili czasem przez wiele miesięcy na stronach stu kilkudziesięciu – ocenia Mateusz Matyszkowicz. – Napisanie kilku dobrych stron jest znacznie trudniejsze niż napisanie eseju na 200 stron. Wobec tego te felietony zasługują na nazwę esejów – dodaje.
***
Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 26.09.2020
Godzina emisji: 6.51
materiału prasowe/kr