Śliwka w boczku na dobry początek jesieni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śliwka w boczku na dobry początek jesieni
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/NoirChocolate

– Dla mnie śliwka jest owocem, który zapowiada początek lata i koniec jesieni. To najlepszy moment, żeby nimi się najeść – mówi Gaja Kuroń. Ten moment wykorzystała Gabriela Darmetko, która zamówiła u Gai kolejne proste i zarazem pyszne danie, tym razem ze śliwką w roli głównej.


Posłuchaj

2:51
Na Trójkowym stole ze śliwką w roli głównej (Kuchnia z jajem/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Śliwki są nazywane rozweselającymi owocami. Starożytni Rzymianie grzebali zmarłych z całym zapasem śliwek, co miało chronić ich przed pośmiertnym smutkiem i zapewnić godziwy posiłek w zaświatach. W XIX suszone śliwki kroiło się na pół, posypywało pieprzem i przykładało do bolącego zęba.

Dziś wiemy, że śliwki poprawiają gęstość kości i zmniejszają ryzyko osteoporozy, mają zbawienny wpływ na perystaltykę jelit i regulują procesy krzepnięcia krwi. Poza tym niski, wynoszący 24, indeks glikemiczny pozwala na bezpieczne spożywanie śliwek także przez osoby chorujące na cukrzycę.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Tatyana Berkovich Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Tatyana Berkovich

Na słodko i na słono

Nadaje się zarówno do dań słodkich (chociażby ciasta drożdżowego ze śliwkami i kruszonką), jak i potraw mięsnych takich jak bigos, pieczeń czy śliwka w boczku, którą można położyć na pieczywie. Właśnie to ostatnie Gabrieli Darmetko przyrządziła Gaja Kuroń.

Kanapka ze śliwką w boczku – jak przyrządzić?

Na rozgrzanej patelni grillowej kładziemy przekrojoną bagietkę, plastry boczku oraz śliwkę. Następnie na pieczywie układamy przyrumienioną śliwkę i boczek, a na to kruszymy ser pleśniowy. Gotowe!

– Każdy zna ją z grilla i innych imprez, bo można wrzucić ją do piekarnika. Obłęd! – zachwyca się Trójkowa znawczyni kuchni.

Gniazdka boczkowe ze śliwkami - Video-kuchnia.pl/VideoKuchnia.pl

***

Tytuł audycji: Kuchnia z jajem
Prowadzą: Gaja KurońGabriela Darmetko
Data emisji: 26.08.2020
Godzina emisji: 10.16

kr

Polecane