Czy Rysy wciąż rosną?
2020-08-26, 07:08 | aktualizacja 2020-08-26, 13:08
Czy Rysy są wyższe o 2 metry, niż dotąd sądzono? Najnowsze doniesienia kartografów zdają się to potwierdzać.
Najnowsze wyniki badań pokazują, że wysokość kilkuset punktów w Tatrach znacznie różni się od informacji, które możemy znaleźć w atlasach. Zdaniem naukowców, Rysy nie mierzą, jak do tej pory sądzono, 2499 metrów, a ponad 2500, a Pośrednia Sołtysia Kopa urosła aż o 34 metry. Ustalenia kartografów brzmią sensacyjnie.
– Wykonaliśmy pomiary metodą lidarową. Przeanalizowaliśmy wysokości kilku tysięcy wierzchołków, przełęczy i stawów i zmieniliśmy kilkaset wartości. Zmiany były większe i mniejsze. Bardzo ciekawe są dane dotyczące przełęczy, bo tam różnice wynoszą po kilkanaście metrów. Najciekawsza jest Kozia Przełęcz, która okazuje się być niższa aż o 11 metrów – mówi kartograf Michał Siwicki.
Posłuchaj
Dane zgadzają się w wielu miejscach z pomiarami sprzed lat, ale, dzięki nowoczesnej technologii, są one znacznie bardziej precyzyjne. – Do tej pory, wysokość gór odnoszono do poziomu morza w Kronsztadzie. Tak było w czasach PRL. Obecnie, Polska wraca do europejskiego poziomu odniesienia, więc wszystkie wartości w naszym kraju urosną – wyjaśnia Michał Siwicki.
Są jednak tacy, którzy polemizują z tymi wynikami.
– Mówiąc obrazowo, wykonaliśmy pomiary bardziej dokładną technologią. W przypadku Rysów, nasze pomiary potwierdziły te znane z przeszłości. Pomiar lidarowy jest tu mniej dokładny i mam do niego mniejsze zaufanie – zauważa dr inż. Stanisław Szombara z AGH.
Swoje teorie mają też miejscowi. – Moim zdaniem, nasze góry stale rosną i z roku na rok są coraz większe – stwierdza z przekonaniem góral z Kościeliska, Dariusz Galica.
***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Prowadzi: Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 26.08.2020
Godzina emisji: 7.46
ml