Strajk w Stoczni Szczecińskiej. Kulisy wydarzeń z sierpnia 1980 roku
2020-08-20, 22:08 | aktualizacja 2020-08-23, 15:08
Strajk w Stoczni Szczecińskiej rozpoczął się 18 sierpnia 1980 roku. – Pierwsze spotkanie zrobiliśmy już w czerwcu. Stocznia miała dobre wyniki pracy, ale ludzie mało zarabiali. Ciągle żyliśmy tym, co wywalczyliśmy w 1971 roku, choć kolejne przywileje były dobierane – wspomina Stanisław Wądołowski, lider strajku w szczecińskiej Stoczni im. Warskiego.
40. rocznica protestów, które zachwiały władzą I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, kojarzona jest głównie z Gdańskiem. Zapomina się, że Szczecin był również miejscem bardzo ważnych strajków, kolejnym były Katowice.
Posłuchaj
– 18 sierpnia zaczął się strajk. Ludzie byli przygotowani. Wiedzieli, że w końcu trzeba załatwić sprawę do końca – wspomina Grzegorz Durski, jeden z przywódców protestów. Strajk rozpoczął się w dziale W4, czyli w rurowni. Pracowało tam wówczas 1100 ludzi. – W Stoczni Gdańskiej trwał strajk. W nocy partyjni koledzy ze stoczni w Szczecinie napisali, ze zakład im. Warskiego wspiera Gierka. Jak przeczytali to pracownicy, którzy przyszli do pracy natychmiast wyszli z wydziału i poszło przez całą stocznię zbierać ludzi. Dołączyło się kilka tysięcy i poszliśmy pod bramę. Tak się zaczęło – opisuje Stanisław Wądołowski.
- Początek przemian ustrojowych. 40 lat temu rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej
- 21 postulatów - jeden z najważniejszych tekstów ludzkości
18 sierpnia na bramach Stoczni im. Warskiego wywieszono plakaty: "Chcemy połączenia z Gdańskiem", "Solidaryzujemy się ze strajkującymi w Gdańsku i w Gdyni". Do strajkujących stoczniowców zaczęli dołączać przedstawiciele innych zakładów.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Grzegorz Durski i Stanisław Wądołowski (liderzy strajku w szczecińskiej Stoczni im. Warskiego), Michał Siedziako (Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie).
Data emisji: 20.08.2020
Godzina emisji: 21.09
gs