Zmarł piosenkarz i gitarzysta Piotr Szczepanik. Autor "Kochać" miał 78 lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmarł piosenkarz i gitarzysta Piotr Szczepanik. Autor "Kochać" miał 78 lat
Styczeń 2015 roku. Piotr Szczepanik podczas jubileuszowego koncertu z okazji 50-lecia pracy estradowejFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Nie żyje piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik, wykonawca jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać", także takich utworów jak "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze". O śmierci artysty poinformowała córka artysty Jagoda Maria Szczepanik.

– Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia – po wielu latach zmagań z chorobą – odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik – przekazała PAP Jagoda Maria Szczepanik.


Posłuchaj

0:21
Nie żyje piosenkarz i gitarzysta Piotr Szczepanik (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.


Posłuchaj

0:50
Piotr Szczepanik we wspomnieniach Marii Szabłowskiej (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze – wspominał w jednym z wywiadów Piotr Szczepanik.


Posłuchaj

4:16
Piotr Szczepanik – "prawy człowiek, znakomity artysta" (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Piosenkarz, aktor, gitarzysta

Piotr Szczepanik przyszedł na świat 14 lutego 1942 r. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 r. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo–kabaretowy "Popierajmy się".

Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną.

IAR/pb/kr

Polecane