"1920 – Wszyscy przeciw Polsce"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"1920 – Wszyscy przeciw Polsce"
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 rokuFoto: Stanislaw Tokarski/Shutterstock.com

Wojciech Dorosz zaprasza na czteroodcinkowy cykl, w którym opowiada o wydarzeniach sprzed 100 lat głosami ich uczestników oraz współczesnych historyków. Przedstawia także fragmenty artykułów prasowych z sierpnia 1920 roku oraz pieśni, które towarzyszyły polskim żołnierzom. 

Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Cykl emitowany jest na antenie Programu 3 codziennie, od 10 do 13 sierpnia, ok. godz. 17.45.

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej >>>

Część pierwsza

Po Traktacie Wersalskim Polska odzyskała niepodległość, ale znalazła się w osamotnieniu. Państwa sąsiednie i europejskie potęgi nie rozumiały polskich aspiracji terytorialnych na wschodzie  ani zagrożenia, jakim dla reszty świata staje się Rosja Sowiecka. Tymczasem rewolucja i Armia Czerwona coraz szybszym marszem zmierzały na Zachód.


Część druga

Po 100 latach dostrzegamy głównie bohaterski aspekt wydarzeń z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Jednak w tamtych czasach znaczna część polskiego społeczeństwa nie chciała posyłać synów na wojnę, a morale wojska  delikatnie mówiąc  nie było zbyt dobre.

Część trzecia

12 sierpnia Warszawa szykowała się do rozpaczliwej obrony. Nie było już nadziei na pomoc z Zachodu. Odwrót wojsk polskich wydawał się bezładny, a Armia Czerwona  niepowstrzymana.

Część czwarta

Pozostawiona sama sobie Polska dokładnie sto lat temu szykowała się do ostatecznego starcia z bolszewikami i ostatecznej klęski. Misterny plan Piłsudskiego wymagał, by poza najwyższym dowództwem nikt nie zdawał sobie sprawy z faktu, iż Armia Czerwona została wciągnięta w pułapkę, która właśnie się zamykała na przedpolach Warszawy.

***

Polecane