Reklama

reklama

Jakie skarby kryją nasze domy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie skarby kryją nasze domy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stokkete

Być może, każdy z nas ma w domu skarby, o których nie zawsze wie.

Co kryją nasze skrzynie, regały, kanapy, strychy i piwnice? Zanim coś wyrzucimy na śmietnik lub oddamy za darmo, warto to obejrzeć z każdej ze stron, bo czasem możemy mieć coś niezwykle wartościowego.

O meblach, lampach i dodatkach z czasów PRL, które mogą być arcydziełami, rozmawiamy z Katarzyną Jasiołek, autorką książki o polskim wzornictwie powojennym "Asteroid i półkotapczan" (Wydawnictwo Marginesy).

Posłuchaj

13:37
O przedmiotach z PRL, które mogą być arcydziełami - rozmawiamy z Katarzyną Jasiołek (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


"Asteroid i półkotapczan. O polskimwzornictwie powojennym" Katarzyna Jasiołek "Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym" Katarzyna Jasiołek

Jak żyło się w czasach, gdy w sklepach brakowało wszystkiego, a do kawalerek, zamieszkałych przez całe rodziny, kupowało się na raty komplety mebli, którymi można by obdzielić kilka mieszkań? W czasach, gdy co drugie mieszkanie wyglądało identycznie i można było się pomylić, czy jest się u siebie, czy w gościach? Albo który polski projektant grał w filmie, co tworzono w oparach alkoholu, kto wiódł prym w "Biurze Niewyżytych Erotycznie Panien" i czyje ciepłe majtki uratowały polskie wzornictwo?

Chociaż popularność wzornictwa od kilku lat przybiera na sile, wciąż trudno zdobyć informacje na temat jego twórców. Niektóre nazwiska pozostaną na zawsze tajemnicą, wiele jest jednak takich, które ustrzegły się przed anonimowością i o nich dzisiaj warto mówić. Jak choćby o Wandzie Telakowskiej, organizatorce powojennego polskiego wzornictwa, założycielce Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

To opowieść o tym, w jakich okolicznościach powstawały meble, szkło, ceramika, tkaniny, oświetlenie dostępne – czy raczej wiecznie niedostępne – w polskich sklepach po 1945 roku, ale także o tym, kto tworzył te, które nigdy nie trafiły na sklepowe półki. Wciągająca historia, przywołująca filmy, w których grają ikony designu, i mówiąca o wydarzeniach, bez których wiele wspaniałych obiektów nigdy by nie powstało.


Posłuchaj

6:41
Skarby ze śmietnika historii (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O skarbach wyrzucanych na śmietnik opowiada nam Karolina Falkiewicz, zaś Tomasz "Pan Winyl" Olszewski uświadamia nam, że ten zakurzony winyl, który stoi na regale, może być wart nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Posłuchaj

5:13
"Pan winyl" i poszukiwania muzycznych skarbów (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński
Gość:
 Katarzyna Jasiołek (autorka książki "Asteroid i półkotapczan"), Karolina Falkiewicz (administratorka facebookowej grupy "Uwaga, śmieciarka jedzie"), Tomasz "Pan Winyl" Olszewski (autor bloga promującego młodą niezależną muzykę panwinyl.pl)
Data emisji: 12.08.2020
Godziny emisji: 11.09, 12.13, 12.36

mat. prasowe/ml

Polecane