Kolejna rocznica Deklaracji Niepodległości z 4 lipca 1776
2020-07-02, 22:07 | aktualizacja 2020-11-06, 21:11
Pytamy o stan Ameryki w czasie przed wyborami oraz w chwilach ostrych sporów o przeszłość i powstanie tego kraju. Ruchy czarnej społeczności Black Lives Matter, białej supremacji rasowej czy medialne debaty zderzają się w przestrzeni publicznej.
Zdejmowane lub niszczone są pomniki Kolumba, prezydenta Woodrowa Wilsona jako przykłady dominacji jednych – Białych – nad Afroamerykanami.
Co jest poprawnością polityczną w USA, czy mamy do czynienia z rasizmem instytucjonalnym, czy George Floyd jest męczennikiem sprawy walki o prawa Afroamerykanów i jaka jest rola historii w życiu społeczeństwa USA?
Posłuchaj
– Dziś rozpruwa się tkanka społeczna i polityczna USA. Ten kraj nie jest już tylko na rozdrożu, ale jest w dalekiej fazie dekonstrukcji. Rasizm i cały ten ruch wokół mordu George'a Floyda, są tylko częścią tego. Ta dekonstrukcja przeszła od formy słownej, do fizycznej. Chodzi tu nie tylko o zniszczenie pomników Konfederatów. Obecnie niszczone są np. pomniki T. W. Wilsona. Powszechne w USA jest określenie "monumentalny kryzys" – mówi politolog Phil Earl Steele.
– To, co jest pewnym novum, to fakt, że nawet część polityków republikańskich dołącza do krytyków Donalda Trumpa. Pokazują to też sondaże. To pokłosie tego, jak obecna administracja poradziła sobie, a raczej nie poradziła sobie z pandemią. Gospodarczo USA się odbijają i zaczyna to wyglądać coraz lepiej, ale raporty z ostatnich dni pokazują, że najgorsze może być dopiero przed Amerykanami – stwierdza Mateusz Piotrowski, analityk PISM.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Philip Earl Steele (politolog, pisarz, tłumacz i historyk), Mateusz Piotrowski (analityki Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 2.07.2020
Godzina emisji: 21.09
ml